Դատախազությունն օժտված է ցանկացած պահի կալանավորումը վերացնելու լիազորությամբ․ Հերոսի Ծնողի դեպքում դա անհրաժեշտ է և իրավաչափ է․ Արամ Վարդևանյան
ԱԺ նախկին պատգամավոր, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը համոզված է՝ կալանավորման ֆետիշացումը Հայաստանում շարունակվում է։
«2021 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին կալանավորվել էին նույնիսկ ընտրված պատգամավորներ: Այդ ժամանակ օգտագործեցի «կալանավորման գերակայություն (ֆետիշացում)» եզրույթը, որը շարունակվում է մինչ օրս: Իրավական մշակույթը պետք է բացառեր այս իրավիճակը, բայց երբ Արցախի անվտանգության երաշխավորի, ինքնորոշման իրավունքի վերսահմանադրական պարտականությունից ենք հրաժարվում`իրավական մշակույթ չի լինում:
Հերոսների Ծնողների դեպքում.
1) Եռաբլուրում ոստիկանական ողբերգական հանցավոր ապօրինությունների գործով չկա նույնիսկ մեկ մեղադրյալ ոստիկան,
2) անկախ անձերից, անկախ մեղադրանքից քրեական գործի հարուցումը երբեք չպետք է նույնացվի կալանավորման հետ: Կալանավորման միջնորդությամբ հանդես գալու անհրաժեշտությունը պետք է լինի բացառիկ, նման հիմքեր առհասարակ չեն ներկայացվել: Գործ է հարուցվել, թող քննության առնվի, բայց առանց կալանավորման,
3) Դատախազությունն օժտված է ցանկացած պահի կալանավորումը վերացնելու լիազորությամբ` Հերոսի Ծնողի դեպքում կալանավորման վերացումն անհրաժեշտ է և իրավաչափ է»,- գրել է Արամ Վարդևանյանը:

Прокуратура наделена полномочием по отмене ареста в любой момент: в случае Матери Героя отмена ареста необходима и правомерна – Арам Вардеванян
Бывший депутат парламента, адвокат Арам Вардеванян убежден, что фетишизация ареста продолжается в Армении.
«В июле-августе были арестованы таже избранные депутаты. Тогда я использовал термин «преобладание (фетишизация) ареста», который продолжается оставаться актуальным до сих пор. Правовая культура должна была исключить эту ситуацию, но, когда мы отказываемся от надконституционной обязанности гаранта безопасности Арцаха, права Арцаха на самоопределение – правовой культуры быть не может.
В случае Родителей Героев:
1) нет ни одного полицейского, обвиняемого по делу о трагических преступных полицейских беззакониях в военном пантеоне "Ераблур",
2) независимо от лиц, независимо от обвинения возбуждение уголовного дела никогда не должно отождествляться с арестом. Необходимость применения ареста должна быть исключительной, подобные обстоятельства вообще не представлены. Возбуждено дело, пусть проводится расследование, но без ареста,
3) прокуратура наделена полномочием по отмене ареста в любой момент, в случае Родителя Героя отмена ареста необходима и правомерна», - написал в Facebook Арам Вардеванян.