Կանխելու ենք խաղաղության անվան տակ կենսական զիջումներ պարտադրող կապիտուլյացիոն պայմանագրի ընդունումը․ Կոռնիձորի հանրահավաքի մասնակիցների ուղերձը
20/05/2023 14:24
2023 թ. մայիսի 20-ին Կոռնիձորում կայացած հանրահավաքի մասնակիցները ուղերձ են հղել։
«Մենք՝ Արցախի եւ արցախահայության զորակցության հանրահավաքի մասնակիցներս հայտարարում ենք, որ՝
- հայությունն ունի բավարար ներուժ հաղթահարելու առկա մարտահրավերները եւ բեկում մտցնելու վիճակի մեջ.
- հայության դիմադրության ոգին անկոտրում է, Ադրբեջանը մեծ գին է վճարելու իր ցանկացած սադրանքի ու ագրեսիվ գործողության համար.
- Արցախի ազատության եւ ինքնորոշման իրավունքի իրացման դեմ կատարվող ցանկացած գործողություն արժանանալու է հակազդեցության, ում կողմից էլ որ այն կատարվի.
- Արցախի ինքնիշխանության եւ արցախահայության անվտանգության ապահովմանն ուղղված  ռազմավարական ծրագրի մշակումը եւ գործադրումը Հայաստանի եւ Արցախի իշխանությունների պարտավորությունն է.
- Հայաստանի որեւէ իշխանության յուրաքանչյուր գործողություն, որը կասկածի տակ կդնի Արցախում անցկացված հանրաքվեների արդյունքները, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունն ու դրա անքակտելի մասը կազմող անկախության հռդակագիրը, ի սկզբանե առ ոչինչ են.
- Կանխելու ենք խաղաղության անվան տակ կենսական զիջումներ պարտադրող կապիտուլյացիոն պայմանագրի ընդունումը, չենք հանդուրժելու առանց ժողովրդի անմիջական մասնակցության որեւէ համաձայնության կայացում.
- Իրական եւ երաշխավորված խաղաղություն կարող է լինել, եթե այն հաստատված է արդարության ու ճշմարտության վրա։ Չի կարող լինել խաղաղություն, քանի դեռ գերված է Հադրութն ու Շուշին, քանի դեռ շրջափակված է Արցախը, վտանգված է արցախահայության ազատ ապրելու իրավունքը.
- Մեր պայքարը շարունակական է՝ հարկ եղած դեպքում մենք պատրաստ ենք մեկ մարդու պես զինվորագրվել եւ պաշտպանել մեր հայրենիքը։ Ստեղծված իրավիճակում ինքնակազմակերպմամբ պաշտպանության եւ անվտանգության հրատապ խնդիրների լուծումը այլընտրանք չունի.
- Որպես արժանապատիվ եւ հայրենատեր հայեր մենք վճռական ենք ու տեր ենք Արցախին։ Մենք բոլորս արցախցի ենք եւ ունենք կամք ազատագրելու Արցախը շրջափակումից, վերականգնելու Արցախի տարածքային ամբողջականությունը։

Мы не допустим принятия соглашения о капитуляции, вынуждающего на жизненно важные уступки под именем мира – послание участников митинга в Корнидзоре
20/05/2023 14:38
Участники прошедшего 20 мая 2023 года митинга в Корнидзоре выступили с обращением.
«Мы, участники митинга в поддержку армян Арцаха, заявляем:
- Армения обладает достаточным потенциалом, чтобы преодолеть существующие вызовы и совершить прорыв в нынешней ситуации;
- дух сопротивления армян непоколебим, Азербайджан дорого заплатит за любые провокации и агрессивные действия;
- любые действия против свободы и реализации права Арцаха на самоопределение, с какой стороны бы не совершались, встретят противодействия;
- разработка и реализация стратегического плана, направленного на обеспечение суверенитета Арцаха и безопасности арцахских армян, является обязанностью властей Армении и Арцаха;
- любое действие любого правительства Армении, которое поставит под сомнение итоги референдума, проведенного в Арцахе, Конституции Республики Армения и являющуюся ее неотъемлемой частью декларацию независимости, изначально ничего не будет значить;
- мы не допустим принятие соглашения о капитуляции, вынуждающее на жизненно важные уступки под именем мира. Мы не потерпим никакого соглашения без непосредственного участия народа;
- истинный и гарантированный мир может быть только, если он основан на справедливости и правде. Не может быть мира, пока захвачены Гадрут и Шуши, пока оккупирован Арцах, пока под угрозой право арцахских армян на свободную жизнь;
- наша борьба непрерывная, в случае необходимости мы готовы воедино встать на защиту Родины. В создавшейся ситуации нет альтернативы решению насущных проблем обороны и безопасности путем самоорганизации;
- как армяне с чувством достоинства и хозяева своей Отчизны, мы полны решимости не бросить Арцах. Мы все Арцахцы и обладаем волей освободить Арцах от оккупации, восстановить территориальную целостность Арцаха.
Арцах был и останется армянским!
Да здравствует Арцах, да здравствует Армения, да здравствует армянский народ!», - говорится в обращении.