Լաչինի միջանցքի ադրբեջանական ապօրինի անցակետի հարցով ՀՀ-ն 2-րդ անգամ է դիմել Հաագայի դատարան
Հայաստան-Արցախ ճանապարհին անցակետ տեղադրելուց հետո, Հայաստանն արդեն երկրորդ անգամ է դիմում ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարան: Հայտնում է 1lurer.am-ը:
Երևանն ակնկալում է Հաագայից, մինչև մեր հայցով վերջնական վճիռը, միջանկյալ միջոց կիրառել Բաքվի նկատմամբ՝ պահանջելով անխափան տեղաշարժի ապահովում Լաչինի միջանցքով:
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակն Ադրբեջանի անպատասխանատվության հարցը բարձրացրել է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում:
Բաքուն ոչ միայն չի կատարում ՄԱԿ դատարանի միջանկյալ որոշումները, այլև անտեսում է ՄԻԵԴ վճիռները:
Այդ փաստը հայկական կողմը ներկայացրել է վճիռների կատարումը վերահսկող մարմին՝ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտե։

Армения вновь обратилась в Гаагский суд по вопросу установки незаконного азербайджанского КПП в Лачинском коридоре
Армения во второй раз обратилась в Международный суд ООН в связи с установкой Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре, сообщает 1lurer.am.
Ереван ожидает, что Гаагский суд применит к Баку промежуточную меру, потребовав обеспечение беспрепятственного движения по Лачинскому коридору, до вынесения окончательного решения по иску Армении.
Офис представителя Армении по международно-правовым вопросам поднял вопрос о безответственности Азербайджана также в Европейском суде по правам человека.
Баку не только не выполняет промежуточные решения суда ООН, но игнорирует и решения ЕСПЧ.
Армянская сторона представила этот факт Комитету министров Совета Европы –органу, контролирующему исполнение решений.