Ասուլիսում Նիկոլ Փաշինյանի խոսքն այնքան ուղիղ է, որ գլխավոր դատախազն այլ բան չի կարող հասկանալ, քան որ զոհված զինծառայողի մայրը պետք է մնա կալանքի տակ․ Իրավապաշտպան
22/05/2023 17:58
Իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը գրել է․
«Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա ասուլիսից հետո իրավապահ մարմինները ևս մեկ ցուցում ստացան։ Վճռական ասաց, որ բողոքը հետ չեն վերցնի, ասաց, որ տեսանյութեր չեն նայել, որդու հետ է խոսել և սա լրիվ բավարար է պատկերացում կազմելու տեղի ունեցածի մասին։ Խոսքն այնքան ուղիղ է, որ գլխավոր դատախազն այլ բան չի կարող հասկանալ, քան այն, որ զոհված զինծառայողի մայրը պետք է մնա կալանքի տակ։
Նիկոլ Փաշինյանն առևանգման մեղադրանքը կարդալիս անգամ նախատեսվող պատժաչափը ընթերցեց՝ 4-8 տարի ազատազրկում։ Սա էլ դատարանի համար․  գիտեք,  Մնացական Մարտիրոսյանն էլ իր տեղում է։ Այս օրերին «առևանգում» բառը գործածվում է անկաշկանդ, որպես վերջնական իրողություն, կարծես ապացույցների կարիքն էլ չկա։ Սակայն հմուտ իրավաբաններն ասում են, որ այս միջադեպում առևանգման հանցակազմն իսպառ բացակայում է, այն որպես մեղադրանք կյանք չի կարող ունենալ»։

После сегодняшней пресс-конференции Никола Пашиняна правоохранители получили еще одно указание – Жанна Алексанян
После сегодняшней пресс-конференции Никола Пашиняна правоохранители получили еще одно указание, написала на своей странице в Facebook правозащитник Жанна Андреасян.
«Он заявил решительно, что не отзовет жалобу, сказал, что не смотрел видеоматериалы, говорил с сыном и этого вполне достаточно, чтобы составить представление о произошедшем. Слова сказаны так прямо, что генеральный прокурор не может понять ничего другого, чем то, что мать погибшего солдата должна оставаться под арестом.
Никол Пашинян, читая обвинение в похищении, выбрал даже размер наказания – от четырех до восьми лет лишения свободы. А это – для суда. Знаете, Мнацакан Мартиросян тоже на своем месте. В эти дни слово ″похищение″ используется свободно, как окончательная реальность, как будто доказательства уже не нужны. Однако опытные юристы говорят, что в этом инциденте полностью отсутствует состав преступления и обвинение а похищении не может иметь места», - написала она.