Իմ որդուն չեմ հորդորել հետ վերցնել բողոքը, նա իր փաստարկներով ինձ զրկել է այդ հնարավորությունից. Փաշինյան
22/05/2023 12:26
Ոչ, ես իմ որդուն չեմ հորդորել հետ վերցնել բողոքը, այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երբ առաջին խոսակցությունը տեղի է ունեցել այդ թեմայի վերաբերյալ, իմ որդին իր փաստարկներով զրկել է ինձ իրեն նման խնդրանքով կամ կոչով դիմելու հնարավորությունից», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք իր որդուն հորդորել է հետ վերցնել զոհված զինծառայողի ծնող Գայանե Հակոբյանի դեմ բողոքը։
«Ես Հայաստանում չէի միջադեպի ժամանակ, մինչև վերադարձա, տեսա, որ իրավական ընթացակարգեր են տրվել։ Երբ ես նրա հետ զրուցում էի, ինքն ասում էր՝ ամբողջ նպատակն ու խնդիրն էն չի՞, որ ՀՀ-ում իրավական ձևերով լուծվեն հարցերը։ Բա հիմա ես ո՞նց արձագանքեմ էդ փաստին։ Ասենք, ենթադրենք, ես էլ իմ ընկերներին կամ իմ ջոկատի անդամներին վերցնեմ, ինչ-որ պատասխան գործողություն անեմ կամ անհարգալից վերաբերմունքին անհարգալից վերաբերմունքո՞վ պատասխանեմ, սպառնալիքին սպառնալիքո՞վ պատասխանեմ, առևանգմանը առևանգմա՞մբ պատասխանեմ։ Ինքն ասել ա՝ բնականաբար, դա անընդունելի է և ՀՀ-ում բոլոր մարդիկ պետք է արձանագրեն, որ հարցերը պետք է իրավական ճանապարհով լուծել», -ասաց վարչապետը։
Նա նշեց նաև, թե Աշոտ Փաշինյանն իրեն ասել է, թե իր ընկալմամբ հենց դա է եղել հոր քաղաքական գործունեության և պայքարի ամբողջ նպատակն ու իմաստը։

Я не призывал своего сына отозвать жалобу, он лишил меня этой возможности своими аргументами – Пашинян
22/05/2023 14:27
Нет, я не призывал своего сына отозвать жалобу, заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян.
«Когда состоялась первая беседа на эту тему, мой сын своими аргументами лишил меня возможности обратиться к нему с такой просьбой или призывом», - сказал Никол Пашинян, отвечая на вопрос о том, призывал ли он своего сына отозвать жалобу на мать погибшего военнослужащего Гаяне Акопян.
«Меня не было в стране, когда произошел этот инцидент, пока вернулся, увидел, что уже начаты юридические процедуры. Когда я беседовал с ним, он сказал: разве вся цель не в том, чтобы в стране все вопросы решались правовым путем? Как сейчас мне реагировать на этот факт? Мне что, тоже позвать своих друзей или членов отряда и предпринять ответные действия или ответить на неуважительное отношение неуважительным отношением, угрозой на угрозу, похищением на похищение?
Он сказал, что, естественно, это неприемлемо и в Республике Армения все должны зафиксировать, что вопросы должны решаться правовым путем», - сказал Никол Пашинян.
Он также отметил, что Ашот Пашинян сказал ему, что, в его восприятии, именно это было главной целью и смыслом политической деятельности и борьбы отца.
«После этого у меня нет никаких аргументов, чтобы обратиться к нему с подобным призывом или просьбой», - сказал Пашинян.