«29,800 քառ․ կմ-ի մեջ մտնում է Արծվաշենը, 86,600 քառ․ կմ-ի մեջ մտնում են նաև անկլավները»․ Փաշինյանի նշած տարբերակներից մեկով՝ Արծվաշենը վերադառնում է Հայաստանին, «մյուս տարածքներն»՝ Ադրբեջանին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից ասուլիսի ժամանակ հետաքրքվեցին՝ երբ ինքը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում է 86,600 քառակուսի կիլոմետրով, դրանում ներառու՞մ է նաև «անկլավները»։
«86,600 քառակուսի կիլոմետրն առանձին է, բայց փաթեթի մեջ է 29,800 քառակուսի կմ-ի հետ։ 29,800 քառակուսի կմ-ի մեջ մտնում է նաև Արծվաշենը, 86,600 քառակուսի կիլոմետրի մեջ մտնում են նաև անկլավները»,- պատասխանեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ դա քաղաքական դիրքորոշում է, հարցի իրավական մասը դեռ պետք է դիտարկել։
«Անկլավների թեմայի հետ կապված՝ տարբերակները մի քանիսն են։ Եթե այդպիսի համաձայնություն ձեռք բերվի, դրանցից մեկը կարող է լինել, որ գծի երկու կողմում գտնվող անկլավային տարածքները մնում են այն կողմի վերահսկողության ներքո, որում գտնվում են՝ տարածքների, այսպես ասած, համաչափության կամ նույնականացման ձևով, այսինքն՝ կիլոմետր քառակուսիների ճշգրտումով։ Ենթադրենք՝ չափել՝ Արծվաշենի տարածքն ինչքան է, մյուսների տարածքն ինչքան է և, ըստ այդմ, այնպես անել, որ ամեն ինչ լինի հավասարության սկզբունքի հիման վրա։
Կամ մյուս տարբերակն այն է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից Արծվաշենը, համապատասխանաբար, վերադառնա Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո, էն մյուս տարածքները, որոնք դե յուրե կհիմնավորվեն, վերադառնան ․․․ որովհետև այս նրբությունը միշտ պետք է հաշվի առնել, որովհետև այդ իրավական մասերը մինչև վերջ ուսումնասիրված չեն»,- իր մատնանշած տարբերակները փորձեց ներկայացնել ու բացատրել Նիկոլ Փաշինյանը՝ կրկնելով՝ սա քաղաքական դիրքորոշումն է, «իրավական մասերը մինչև վերջ ուսումնասիրված չեն»։

«В 29 800 кв. километров входит Арцвашен, а в 86,600 кв. километров входят также анклавы» – Никол Пашинян
Территориальная целостность Азербайджана в 86,600 кв. километров включает и так называемые анклавы. Об этом заявил сегодня премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции в Ереване.
«В 29 800 кв. километров входит Арцвашен, а в 86,600 кв. километров входят также анклавы», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, это политическая позиция, правовая часть вопроса должна еще обсуждаться.
«В связи с темой анклавов есть несколько вариантов. Если будет достигнута такая договоренность, то одной из них может быть, чтобы находящихся по обе стороны границы анклавные территории, остаются под контролем той стороны, на которой они расположены, так сказать, по принципу равнозначности или тождественности территорий, то есть уточнения квадратных километров. Предположим, измерить территорию Арцвашена, других анклавов, и соответственно, сделать так, что все было на основе принципа равенства.
Или другой вариант, который состоит в том, что после подписания мирного договора Арцвашен вернется под суверенитет Армении, а те другие территории, которые будут обоснованы де-юре, вернуться под суверенитет Азербайджана, правовая часть вопроса не изучена до конца», - попытался представить отмеченные им варианты Никол Пашинян.