Սկսում ենք գործընթաց՝ Արցախից հրաժարումը քրեականացնելու նպատակով. քաղաքացիների աջակցությունն է պետք. Ավետիք Չալաբյան
23/05/2023 12:05
Ցանկացած իշխանություն, որը փորձում է ՀՀ անունից հրաժարվել Արցախի ինքնորոշման իրավունքից, դրանով քայլ է կատարում ՀՀ սահմանադրական կարգի դեմ, «Ազատ Արցախ-Հայաքվե» օրենսդրական նախաձեռնության քննարկման ժամանակ հայտարարեց «Համախմբում» նախաձեռնության ղեկավար Ավետիք Չալաբյանը։
«Վարչապետ կոչվող անձը փորձում է զրկել մեզ ինքնությունից, պատմական հիշողությունից, ապագայից ու ապագայի իդեալներից` փորձելով մեզ սարքել մանկուրտ, անդեմ, նյութապաշտ, վախկոտ և ողորմելի մարդկանց մի բազմություն, որն իրավունք չունի ազգ կոչվելու։ Մենք, բնականաբար, չենք կարող հանդուրժել դա», - ասաց Չալաբյանը։
Նա նշեց, թե այս իշխանությունը փորձում է մարդկանց մոտ անելանելիության զգացում ստեղծել։
«2021 թվականին մի կերպ ընտրությունները հաղթելուց հետո, նա փորձել է ստեղծել այնպիսի տպավորություն, որ հայ ժողովուրդը պաշտպանում է այս իշխանություններին և կպաշտպանի ցանկացած գործողություն, որը կիրականացնի իշխանությունը։ Դա կեղծիք է։ Այս իշխանության վարկանիշն իր պատմական նվազագույնի վրա է հիմա գտնվում», - նշեց Ավետիք Չալաբյանը։
Նա ասաց, թե այս իշխանությունները նախընտրական մի ծրագրով են ընտրվել, որի հիմքում Արցախի ինքնորոշման ճանաչումն ու Արցախի դեօկուպացիան է եղել։
«Հրաժարվելով սեփական նախընտրական ծրագրից, սահմանադրության պահանջներից՝ այս իշխանությունները կա՛մ պետք է սեփական քաղաքական ուղեգիծը հաստատեն նոր հանրաքվեով, կա՛մ եթե նրանք դա չեն անում, մենք նրանց դա կպարտադրենք։ Հենց այդ նպատակով մենք սկսում ենք գործընթաց, որի նպատակն, ի վերջո, հանրաքվեն է՝ Արցախի Հանրապետությունից հրաժարումը քրեականացնելու նպատակով», - ասաց Չալաբյանը։
Մանրամասնելով՝ նա նշեց, թե դա փուլային գործընթաց է, առաջին փուլում պետք է լինի ստորագրահավաք, որպեսզի դրա հիման վրա ԱԺ մտցվի օրենքի նախագիծ․ «Մեզ պետք է մեր 50 հազար արժանապատիվ և խիզախ քաղաքացիների աջակցությունը»։

Мы инициируем процесс криминализации отказа от Республики Арцах: нам нужна поддержка граждан – Аветик Чалабян
23/05/2023 15:12
Любая власть, которая пытается от имени Республики Армения отказаться от права Арцаха на самоопределение, тем самым совершает действия против конституционного строя Армении, заявил сегодня в ходе обсуждения «Свободный Арцах – референдум» руководитель общественной инициативы «Объединение» Аветик Чалабян.
«Называемое премьер-министром лицо пытается лишить нас идентичности, исторической памяти, будущего и идеалов будущего, пытаясь превратить нас в манкуртов, в безличную, меркантильную, трусливую и жалкую массу людей, которая не имеет права называться нацией. Мы, естественно, не можем допустить этого», - сказал Аветик Чалабян.
Он напомнил, что эта власть пытается создать у людей чувство безысходности.
«После того как в 2021 году кое-как победил на выборах, он попытался создать такое впечатление, якобы армянский народ защищает эту власть и поддерживает любой действие власти. Это ложь. Рейтинг этой власти сейчас находится на своем историческом минимуме», - отметил Аветик Чалабян.
Он сказал, что эти власти были избраны по предвыборной программе, в основе которой лежало признание права Арцаха на самоопределения и деоккупация Арцаха.
«Отказавшись от собственной предвыборной программы, от требований Конституции, эти власти либо должны подтвердить свой новый политический курс новым референдумом, либо если не делают этого, мы принудим их к этому. Именно с этой целью мы инициируем этот процесс, окончательная цель которого организация референдума о криминализации отказа от Республики Арцах», - сказал Чалабян.
Он отметил, что это поэтапный процесс: на первом этапе нужно провести сбор подписей, чтобы на этом основании проект закона был внесен в Национальное Собрание. «Нам нужна поддержка 50 тысяч достойных и смелых граждан», - сказал Аветик Чалабян.