Փաշինյանը մեզ ցմահ դատապարտել է տառապանքի, բայց իր խարդախ գլխում ծագած որևէ ծրագրով մեզ էլ չի կարող վախեցնել. Ալիսա Գևորգյան
23/05/2023 12:38
Փաշինյանն այնպիսի չարիք է, որ ես իր դեմ պայքարելու որևէ գործիք չունեմ. ոչ իր անբարոյականությունն ունեմ, ոչ իր՝ մարդկային գծերը հատելու կարողությունը, և ոչ էլ իր դաշնակիցներն ունեմ՝ ի դեմս Թուրքայի և Ադրբեջանի, բայց ես չեմ կարող հաշտվել այս իրականությանը, այն իրողությանը, որ իմ զավակին ապօրինի տարել սպանել են՝ ինչպես դահիճ Փաշինյանն է ասում՝ Ադրբեջանում։ Ես Արցախը Հայաստան եմ համարում, իմ որդին գնացել էր պաշտպանելու Արցախ-Հայաստանը, Փաշինյանը հիմա ասում է՝ Արցախը պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում։ Եթե, իր կարծիքով, Արցախը Ադրբեջան էր, ապա ինչո՞ւ տարավ որդուս Ադրբեջան սպանելու, Փաշինյանի իշխանությունն է որդուս Վարանդա տարել, ոչ նախկինները, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել է 44-օրյա պատերազմում զոհված Դավիթ Գևորգյանի մայրը՝ Ալիսա Գևորգյանը։
«Ինչ վերաբերում է Գայանե Հակոբյանի կալանքին, ենթադրել կարելի է, որ Գայանեի, ծնողների հանդեպ սադրանքը ծրագրված էր։ Շատ լավ գիտեին, որ այդ օրը դատավարութուն կա և հետևաբար պատահական չէր Աշոտ Փաշինյանի՝ այդ ժամին այդ տարածքում հայտնվելը։ Կան տեսագրություններ, որ փաստում են՝ որևէ բռնություն, նույնիսկ վիրավորական արտահայտություն Գայանեի կողմից չկա, անգամ ինքն էր մյուս ծնողներին հորդորում չմոտենալ այդ տղային», - ասաց նա։
Ալիսա Գևորգյանն ընդգծում է՝ մարդ, որ երեք տարի շարունակ ապրում է, կարելի է ասել, աֆեկտի վիճակում, որ տեսնում է իր զավակին սպանողն ազատ շրջում է, պատժված չէ, դատավարությունից դուրս գալուց հետո Աշոտիկին տեսնելով կարող էր և ոչ ադեկվատ վարք դրսևորել, բայց այդքանով հանդերձ Գայանեն չի կորցրել իրեն։
«Եթե անգամ Գայանեն Աշոտիկին Եռաբլուր տաներ, ի՞նչ կար դրանում սարսափելի, եթե զոհվածի մոր՝ Աշոտիկին Եռաբլուր տանելու ցանկությունը Փաշինյանը դիտարկում է իր որդու հանդեպ ոտնձգություն, կարո՞ղ է պատկերացնել՝ ինչ են զգում Գայանեն, մյուս ծնողները, որ իր պատճառով արդեն երեք տարի ողբերգության մեջ են ապրում», - նշեց նա։
Ալիսա Գևորգյանի գնահատմամբ՝ Գայանեի նկատմամբ ինչ վճիռ էլ կայացվի ամենաքիչը դրանից տուժելու է Գայանեն։ «Իր հետ խոսել ենք, շատ ուժեղ է, ես հենց վաղն էլ պատրաստ եմ գնալ նստել Գայանեի կողքին, Գայանեի փոխարեն։ Մենք ցմահ դատապարտյալներ ենք, Նիկոլ Փաշինյանը մեզ ցմահ դատապարտել է տառապանքի։ Ի՞նչ տարբերություն այստեղ ենք նստած, թե քրեակատարողական հիմնարկում, թեպետ կա տարբերություն՝ կառավարության շենքի մոտ նստելն ավելի դժվար է, երբ գիտակցում ես՝ մի քանի մետր այն կողմ նստած է թունավոր օդ արտանետող դահիճը։ Գայանեի դուստրը չափահաս է, Գայանեին էլ ոչնինչ չեն կարող անել, տանը մարդ չեն թողել, որի մասին Գայանեն հոգ տաներ, որի համար ճաշ եփեր։ Գայանեն, կալանքում լինելով, կարող է մտածել, որ իր Ժորայի համար մի բան անում է, այդ մենք չենք կարող թույլ տալ, որ Գայանեի հետ այդպես վարվեն։ Մարդ, որ Գայանեի որդուն տարել սպանել է, Գայանեին դատապարտում է։ Մեզ այլևս ոչնչով վախեցնել չես կարող, Նիկոլ, հույսդ կտրիր, քո խարդախ գլխում չի կարող ծագել ծրագիր, որով մեզ՝ ծնողներիս, կարող ես ցավեցնել կամ վախեցնել», - ասաց նա։

Никол Пашинян уже обрек нас на пожизненное страдание, ему больше не удастся нас напугать – Алиса Геворкян
23/05/2023 16:59
Пашинян – такое зло, против которого у меня нет какого-либо инструмента борьбы: у меня нет ни его безнравственности, ни его союзников – в лице Турции и Азербайджана, но я не могу смирится с этой действительностью, с той реальностью, что моего сына незаконно забрали и повели на смерть в Азербайджан, как сказал палач Пашинян. Я считаю Арцах – Арменией, мой сын пошел защищать Арцах – Армению, Пашинян сейчас заявляет, что Арцах должен быть в составе Азербайджана. Если он считает, что Арцах – Азербайджан, то почему он отправил моего сына в Азербайджан и убил его? Это власть Пашиняна отправила моего сына в Варанду, а не бывшие, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am мать погибшего в 44-дневной войне Давида Геворкяна – Алиса Геворкян.
«Что касается ареста Гаяне Акопян, то можно предположить, что провокация в отношении Гаяне, родителей была спланированной. Они очень хорошо знали, что в этот день есть судебное заседание и, следовательно, появление Ашота Пашиняна в это время и на этой территории не было случайным. Есть видеозаписи, которые констатируют, что никакого насилия, даже оскорбительных выражений со стороны Гаяне не было, она даже призывала других родителей не подходить к этому парню», - сказала Алиса Геворкян.
Она подчеркнула, что человек, который, можно сказать, в течение трех лет постоянно живет в состоянии аффекта, когда видит, что убивший ее сына спокойно гуляет, не наказан, увидев Ашотика после судебного разбирательства могла проявить и неадекватное поведение, хотя Гаяне не вышла из себя.
«Если бы даже Гаяне отвезла Ашотика в Ераблур, что в этом ужасного? Если Пашинян расценивает желание матери погибшего отвезти Ашотика в Ераблур как посягательство на в отношении своего сына, может ли он представить, что чувствуют Гаяне, другие родители, которые из-за него уже три года живут в трагедии?» - отметила Алиса Геворкян.
По ее оценке, какое бы решение ни было принято в отношении Гаяне, меньше всего от этого пострадает Гаяне. «Мы говорили с ней, она очень сильная, я прямо завтра готова пойти сесть рядом с Гаяне, вместо Гаяне. Мы – пожизненно осужденные, Никол Пашинян обрек нас на пожизненное страдание. Какая разница, где мы сидим – здесь или в уголовно-исполнительном учреждении? Хотя есть разница: сидеть у здания правительства труднее, когда осознаешь, что за несколько метров сидит палач, который выбрасывает яд в воздух. Дочь Гаяне – совершеннолетняя, Гаяне больше ничего не могут сделать, не оставили дома никого, о ком бы Гаяне заботилась, для кого готовила бы обед. Гаяне, находясь под стражей, может думать, что делает для своего Жоры что-то, это мы не можем позволить, чтобы с Гаяне поступили таким образом. Человек, который отправил на смерть сына Гаяне, выносит приговор Гаяне. Нас больше ничем не можешь напугать, Никол, не тешь себя надеждой, в твоей напугать ничем, в твоей авантюрной голове не может зародится программа, которой ты можешь причинить боль или напугать нас– родителей», - сказала она.