Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը դատապարտելի և անընդունելի է համարում խաղաղության պատրվակով «հիմնավորվող» միակողմանի զիջումները
23/05/2023 19:48
Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ․
«Մայիսի 23-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, տեղի ունեցավ Գերագույն Հոգևոր Խորհրդի ժողով, որին մասնակցեցին նաև Մայր Աթոռի վանաբնակ եպիսկոպոսները։ Ժողովի ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած մարտահրավերները, ինչպես և անդրադարձ եղավ հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացի առնչությամբ օրերս կատարված հայտարարություններին։
Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը հանդես եկավ հայտարարությամբ.
«Հայաստանի ու Արցախի ազատ ու անկախ կյանքի տեսլականը վերջին երեք ու կես տասնամյակների ընթացքում իրականություն է դարձել աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի հերոսական պայքարի, զոհողությունների ու հանձնառությունների շնորհիվ։ Հայրենյաց պաշտպան մեր նահատակ զավակների սխրանքն ու լուսավառ օրինակը ամուր են պահել մեր ժողովրդի ոգին՝ դիմակայելու ամեն նեղության, շարունակելու հայրենի հողի վրա իր պատմական ներկայությունը։
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ողբերգական հետևանքները մեր հայրենիքը կանգնեցրեցին անվտանգային նոր մարտահրավերների, գոյաբանական սպառնալիքի առջև, սակայն նույնիսկ այդ բարդ իրավիճակում չնվազեց մեր ժողովրդի և ազգային հաստատությունների նախանձախնդրությունը՝ շարունակելու պաշտպանել Հայաստանի ու Արցախի արդար իրավունքները։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մայիսի 22-ի ասուլիսի ընթացքում հնչած հայտարարությունները բացահայտեցին հանրությանը մատուցվող խաղաղության օրակարգի իրական բովանդակությունը, որով ակնհայտ են դառնում Արցախի հետագա ճակատագրի և Հայաստանի սահմանամերձ որոշակի տարածքների առնչությամբ ՀՀ բանակցային գործընթացում իշխանությունների որդեգրած վտանգավոր ու մերժելի դիրքորոշումները։
Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը դատապարտելի և անընդունելի է նկատում խաղաղության պատրվակով «հիմնավորվող» միակողմանի զիջումները։ Ձեռնարկվող անհեռատես քայլերով, Արցախի Հանրապետությունը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելով՝ Հայաստանի իշխանությունները Արցախի մեր քույրերին ու եղբայրներին անխուսափելիորեն կկանգնեցնեն նոր ցեղասպանության և հայրենազրկման առջև։ Մեր զավակների արյան գնով ու մաքառումով կերտված Արցախի անկախությունը, Հայաստանի տարածքները ենթակա չեն սակարկությունների։ Հայրենիքը ամենքինս է, և հայրենիքին առնչվող նման որոշումները պետք է կայացվեն ՀՀ Սահմանադրության հիմնարար դրույթներին և օրենսդրությանը համահունչ և ոչ՝ առանձին քաղաքական խմբերի ու խմբավորումների հայեցողությամբ։
Հորդորում ենք իշխանություններին՝ հրաժարվել պարտվողական մտայնությունից և դրանից բխող կործանարար քայլերից, համազգային մարտահրավերների հաղթահարման համար գտնել խելամիտ ու արժանապատիվ լուծումներ։ Մեր կոչն ենք ուղղում համայն մեր ժողովրդին, ազգային կառույցներին օրհասական այս պահին ողջախոհությամբ սթափ գնահատելու ստեղծված բարդ կացությունը և աննահանջ ու միաբան մնալու մեր համազգային շահերի, Արցախի ինքնորոշման իրացված իրավունքի հետապնդման գործում։ Այս հարցում անհրաժեշտ ենք նկատում մեր ժողովրդի վճռական կամարտահայտությունը։
Խաղաղություն մեր հայրենիքին, ապահով ու անվտանգ կյանք համայն մեր ժողովրդին ի Հայաստան, յԱրցախ և ի սփյուռս»։

Достигнутая ценой крови и борьбы наших детей независимость Арцаха, территории Армении не подлежат торгу – Высший духовный совет ААЦ
23/05/2023 21:45
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине 23 мая состоялось собрание Высшего Духовного совета под председательством Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина II, в котором участвовали епископы Первопрестольного Св. Эчмиадзина. В ходе собрания обсуждены стоящие перед Арменией и Арцахом вызовы, в также заявления об армяно-азербайджанском переговорном процессе, сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Высший духовный совет Армянской Апостольской Церкви выступил с заявлением:
«Видение свободной независимой жизни Армении и Арцаха за последние три с половиной десятилетия стало реальностью благодаря героической борьбе, самопожертвованию и упорству всего нашего народа во всем мире. Героизм и яркий пример наших павших сыновей-защитников Родины укрепляли дух нашего народа, чтобы противостоять всем бедствиям, продолжать свое историческое присутствие на родной земле.
Трагические последствия 44-дневной Арцахской войны поставили нашу Родину перед новыми вызовами безопасности, экзистенциальной угрозой, однако даже в этой сложной ситуации не уменьшилось рвение нашего народа и национальных учреждений продолжать защищать справедливые права Армении и Арцаха.
Озвученные в ходе пресс-конференции 22 мая заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна раскрыли реальное содержание представляемой общественности мирной повестки, в которой становятся очевидными опасные и отвергаемые позиции властей в переговорном процессе Республики Армения относительно дальнейшей судьбе Арцаха и некоторых приграничных территорий Армении.
Высший духовный совет считает предосудительными и неприемлемыми  односторонние уступки, которые «обосновываются» под предлогом мира. Предпринимаемыми недальновидными шагами, признав Арцах в составе Азербайджана, власти Армении неизбежно поставят наших сестер и братьев Арцаха перед новым геноцидом и лишением Родины. Независимость Арцаха, достигнутая ценой крови и борьбы наших детей, территории Армении не подлежат торгу. Родина принадлежит всем нам, подобные решения, касающиеся Родины, должны приниматься в соответствии с основными положениями Конституции и законодательством Республики Армения, а не по усмотрению отдельных политических групп и группировок.
Призываем власти отказаться от пораженческого умонастроения и вытекающих из этого губительных шагов, найти разумные и достойные решения для преодоления общенациональных вызовов. Мы обращаемся с призывом к нашему народу, национальным структурам в этот судьбоносный момент разумно и трезво оценить создавшуюся сложную ситуацию и оставаться непоколебимым и единым в преследовании общенациональных интересов, реализованного права Ацаха на самоопределение. Считаем в этом вопросе необходимым решительное волеизъявление нашего народа.
Мира нашей Родине, благополучной и безопасной жизни всему нашему народу в Армении, Арцахе и Диаспоре».