Նո՞ր հասկացաք, թե ինչ է կատարվում. չհամարձակվեք պատասխանատվությունը հիվանդ գլխից բարդել առողջի վրա. Ռոբերտ Քոչարյանը՝ Արցախի պատգամավորներին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դիմել է Արցախի ԱԺ խորհրդարանական մեծամասնությանը։
«Նախագահներին ուղղված վերջնագրային պահանջները իմ մասով համարում եմ անտեղի և վիրավորական:
Դուք միայն նո՞ր հասկացաք, թե ինչ է կատարվում։ Դուք այդքան նաի՞վ եք։ Նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում անհնար էր չտեսնել, որ վերջին երկու տարին Արցախի բացահայտ հանձնում է տեղի ունենում:
Մենք դրա մասին խոսել ենք հանրային և բոլոր առիթներով: Արցախի ԱԺ-ն իր մեծամասնությամբ (բացառությամբ 4 պատգամավորի), իրենց առաջնորդներով որևէ կերպ չի արձագանքել մեր զգուշացումներին:
Դուք սատարեցիք Հայաստանի իշխանություններին 2021 թվականի ընտրությունների ժամանակ: Դուք «չնկատեցիք» նախորդ տարվա ապրիլ-մայիսին Երևանում տեղի ունեցող զանգվածային բողոքի ցույցերը:
Ձեր հնազանդությամբ և Հայաստանի իշխանություններին գոհացնելու ձգտմամբ դուք թույլ տվեցիք, որ Արցախի ճակատագիրը որոշվի առանց ձեր մասնակցության: Այնպես որ, չհամարձակվեք պատասխանատվությունը հիվանդ գլխից բարդել առողջի վրա: Եվ հաստատ՝ դուք չէ, որ կարող եք դատողություն անել իմ հայրենասիրության մակարդակի մասին: Իմ մոտեցումները չեն փոխվել՝ Հայրենիքի համար պետք է պայքարել, այլ ոչ թե պայքար ձևացնել», - նշել է Քոչարյանը։

Вы только сейчас поняли, что происходит? Не смейте перекладывать ответственность с больной головы на здоровую – Кочарян обратился к карабахским депутатам
Второй президент Армении Роберт Кочарян обратился к парламентскому большинству парламента Арцаха.
Приводим полный текст заявления:
«Ультимативное требование к президентам, по моей части, считаю неуместным и оскорбительным. Вы только сейчас поняли, что происходит? Вы настолько «наивны»? Последние два года не видеть, что идет откровенная сдача Арцаха, при всем желании невозможно. Мы говорили об этом публично по каждому поводу. НС Арцаха в своем большинстве (кроме 4 депутатов) со своими лидерами, никак не реагировало на наши предупреждения. Вы поддержали власть Армении на парламентских выборах 2021 года.
Вы «не заметили» массовые протестные выступления в Ереване в апреле-мае прошлого года. Вашей покорностью и стремлением угодить властям Армении вы позволили решать судьбу Арцаха без вашего участия.
Так что, не смейте перекладывать ответственность с больной головы на здоровую. И уж точно не вам судить об уровне моей патриотичности.