Այսօր եկել է պահը նորից համախմբվելու. Հրանտ Թոխատյանը կոչ է անում միանալ  «Ազատ Արցախ - Հայաքվե» օրենսդրական նախաձեռնությանը
23/05/2023 13:01
Այսօր եկել է պահը նորից համախմբվելու. Հրանտ Թոխատյանը կոչ է անում միանալ «Ազատ Արցախ - Հայաքվե» օրենսդրական նախաձեռնությանը
1988 թվականին, երբ Արցախից միասնության կոչը եղավ, այն ժամանակ ոչ ոք չէր ասում, որ ինձ քաղաքականությունը չի հետաքրքրում, սա կամ նա չի հետաքրքրում, ես իմ գործով եմ զբաղվում։ Բոլորս միասին մի բան ուզեցինք ու ստացվեց, անցկացվեց հանրաքվեն, մենք ունեցանք անկախ երկիր, «Ազատ Արցախ-Հայաքվե» օրենսդրական նախաձեռնության քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հրանտ Թոխատյանը։
«Բայց, արի ու տես, որ մեր առաջ դրվեց մի սպիտակ թուղթ, մեզ տրվեց գրիչ ու ասվեց՝ գրեք ձեր երկրի կենսագրությունը։ Իսկ մենք սկսեցինք խզբզել, դրա համար էլ եկանք, հասանք էս օրվան։ Կոչ եմ անում իմ գործընկերներին, պետք է բոլորս միասին մասնակցենք այս նախաձեռնությանը, դա շատ կարևոր է։ Մարդկանց պետք է բացատրել, թե ինչի համար է պետք այդ մեկ ստորագրությունը։ Այդ ստորագրության հետևում հազարավոր երիտասարդների կյանք է, որոնք իրենք տվեցին, որպեսզի այսօր ինչ-որ մեկը միանձնյա որոշումով չջնջի», - ասաց Հրանտ Թոխատյանը։
Այսօր «Ազատ Արցախ - Հայաքվե» օրենսդրական նախաձեռնությունը հայտարարեց, թե սկսում են գործընթաց՝ Արցախից հրաժարումը քրեականացնելու նպատակով. դրա համար քաղաքացիների աջակցությունն է պետք։
«Այսօր եկել է պահը նորից համախմբվելու՝ մի կողմ դնելով տարբեր մտածելակերպերը։ Չկան սրանք ու նրանք, կա՛մ մենք, կա՛մ ընդհանրապես ոչ մեկս չկանք», - ասաց Հրանտ Թոխատյանը։

Сегодня пришло время снова сплотиться: Грант Тохатян призывает присоединиться к законодательной инициативе «Свободный Арцах – Референдум»
23/05/2023 15:38
В 1988 году, когда из Арцаха прозвучал призыв к единству, никто не говорил: меня не интересует политика, то или иное, я занимаюсь свои делом. Мы все захотели одного и получилось, был проведен референдум и мы имели свободную страну, заявил сегодня в ходе обсуждения законодательной инициативы «Свободный Арцах – референдум» народный артист Армении Грант Тохатян.
«Но, перед нами поставили чистый лит бумаги, дали ручку и сказали, пишите биографию вашей страны. А мы начали выводить каракули, поэтому дошли до такого дня. Призываю всех моих коллег присоединиться к нашей инициативе, это крайне важно. Нам следует объяснить людям, для чего нужны наши подписи. За этими подписями – жизнь тысяч молодых людей, которые погибли не для того, чтобы кто-то единоличным решением стер нашу историю», - сказал Грант Тохатян.
Сегодня законодательная инициатива «Свободный Арцах – Референдум» объявила о том, что процесс криминализации отказа от Республики Арцах: для этого необходима поддержка граждан.
«Сегодня пришло время снова сплотились, отложив в сторону различия в мышлении. Нет этих и тех, либо мы будем, либо не будет вообще никого», - заявил Грант Тохатян.