Նախկինում դատավորներին ստիպել են զանգով վճիռներ կայացնել, իսկ ոչ հաճո դատավորներին հետապնդել են. Ալեն Սիմոնյան
24/05/2023 15:36
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գնահատմամբ՝ այնպես չէ, որ իշխանությունը դատական իշխանության աշխատանքից գոհ է, սակայն բարեփոխումներն օր օրի լավացնում են դատական իշխանությունը:
«Այսօր շատ խոսվեց դատարանների վերաբերյալ կարծիքի մասին: Այո, այնպես չէ, որ իշխանությունը, օրենսդիր իշխանությունը դատական իշխանության աշխատանքից գոհ է ու դրան են միտված այն բարեփոխումները, որոնք իրականացվում են: Այդ բարեփոխումներն են, որ, իմ կարծիքով, օր օրի լավացնում են դատական իշխանությունը: Դրա ապացույցները բազմաթիվ են»,-ԱԺ-ում հայտարարեց  Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր պատգամավորների՝ դատական իշխանության վերաբերյալ քննադատությանը՝ Սիմոնյանն ասաց, որ այն, ինչ նախկինում տեղի է ունեցել դատական իշխանությունում, եղել է խայտառակություն:
«Դատավորներին ստիպել են զանգով վճիռներ կայացնել ու ոչ հաճո դատավորներին հետապնդել են: Դրանք պետք է չմոռանալ, որ դրան երբևիցե վերադարձ չլինի»,-ընդգծեց ԱԺ նախագահը:

В прошлом судей заставляли выносить приговоры по звонку, а нежелательных судей преследовали – Ален Симонян
24/05/2023 17:57
По оценке спикера парламента Алена Симоняна, нельзя сказать, что власти довольны работой судебной власти, но реформы с каждым днем улучшают судебную власть.
«Сегодня о судах были высказаны различные мнения. Да, нельзя сказать, что власти, законодательная власть довольны работой судебной власти и именно на это направлены реализуемые реформы. Именно эти реформы, на мой взгляд, с каждым днем улучшают судебную власть. Доказательств этому множество», - заявил в парламенте Ален Симонян.
Касаясь критики оппозиционных депутатов в адрес судебной власти, Симонян сказал, что то, что происходило в судебной власти в пошлом, было позором.
«Судей заставляли по звонку заставляли выносить приговоры и нежелательных судей преследовали. Этого нельзя забывать, к этому не будет больше возврата», - подчеркнул спикер парламента.