Գուրգեն Արսենյանը պատասխանեց, թե ինչու է անտեսվում արցախցիների կարծիքը, ովքեր իրենց չեն տեսնում Ադրբեջանի կազմում
24/05/2023 12:50
Տվյալ հարցում, ես՝ որպես ՀՀ պատգամավոր, առաջնորդվում եմ ՀՀ պետական շահերով, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու է անտեսվում արցախցու կարծիքը, չէ՞ որ նրանք իրենց չեն տեսնում Ադրբեջանի կազմում՝ ասաց ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը:
«Մի քանի անգամ ասել և հայտարարել եմ, որ ՀՀ պետական շահերի պաշտպանությունը մեր առաջնային խնդիրն է, որի համար մենք գործում ենք: Բոլոր մնացած հարցերը ՀՀ ինքնիշխանության և կենսագործունեության օրակարգի բաղադրիչներ են: ՀՀ քաղաքական գործիչները ՀՀ ժողովրդից ստացել են մանդատ՝ սպասարկելու ՀՀ պետական շահերը: Ցանկացած քաղաքական գործիչ, ով կպնդի, որ ՀՀ շահերը պետք է ստորադասվեն օրակարգի այլ հարցի լուծմանը, իմ կարծիքով, իրականացնում է հակապետական գործունեություն:
Արցախում ապրում են մեր հայրենակիցները՝ հայերը, Ջավախքում էլ են ապրում հայեր, Գլենդելում էլ են ապրում հայեր…, մեր պետական գործիչների առաջնային խնդիրը ՀՀ-ի շահերի սպասարկումն է: Մենք կանգնած ենք երկընտրանքի առջև, երբ միտքն ու սիրտը սկսում են հակասել իրար: Երբեմն ՀՀ ազգային շահերի պաշտպանությունը չի համընկնում ՀՀ ազգային շահերի ալգորիթմին», - ասաց Արսենյանը:

Гурген Арсенян ответил, почему игнорируется мнение арцахцев, которые не видят себя в составе Азербайджана
24/05/2023 13:35
В данном вопросе я, как депутат Республики Армения, руководствуюсь государственными интересами Армении, заявил сегодня журналистам депутат правящей фракции «Гражданский договор» Гурген Арсенян, касаясь вопроса, почему игнорируется мнение арцахцев, ведь они не видят себя в составе Азербайджана.
«Я несколько раз говорил и заявлял, что наша первоочередная задача – это защита государственных интересов Республики Армения, для этого мы работаем. Все остальные вопросы – составляющие повестки суверенитета и жизнедеятельности Республики Армения. Политические деятели Республики Армения получили мандат от народа Армении на обслуживание интересов Армении. Любой политический деятель, который настаивает на том, что интересы Республики Армения должны быть подчинены решению других задач повестки, на мой взгляд, осуществляют антигосударственную деятельность.
В Арцахе живут наши соотечественники – армяне, в Джавахке также живут армяне, в Глендейле тоже живут армяне…, первоочередная задача наших политических деятелей – обеспечение интересов Республики Армения. Мы стоим перед дилеммой, когда мысль и сердце противоречат друг другу. Иногда защита национальных интересов Республики Армения не совпадает с алгоритмом национальных интересов Республики Армения», - сказал Арсенян.