Կան քննարկումներ, որտեղ ճկունության շատ մեծ տեղ կա. Փաշինյանը՝ անկլավների մասին
Չգիտեմ, բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար, բայց ոչ մի բան դեռ որոշված չէ, ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադառնալով անկլավների թեմային՝ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Անկլավների թեման քաղաքական մակարդակներում միշտ ու շատ վաղուց գոյություն է ունեցել։ Օրինակ 1999 թվականի տարածքների փոխանակման փաստաթղթի մեջ 4-րդ հոդվածը նվիրված է անկլավներին: Հիմա հարցը քաղաքական և իրավական կողմեր ունի: Հիմա քաղաքկան մակարդակում Մյունխենում, նաև Բրյուսելում եղել է հետևյալ խոսակցությունը, որ մենք փոխադարձաբար ճանաչում ենք անկլավների գոյությունը, այսինքն՝ կա Արծվաշեն, որը պատկանել է ՀՀ-ին և անկլավներ ՀՀ տարածքում, որոնք պատկանել են Ադրբեջանին:
Այո, քաղաքական մակարդակում դա մենք ճանաչում ենք և ես ասել եմ, որ իրավական մակարդկում մենք լրացուցիչ հարցեր ունենք՝ առնվազն դրանցից մի քանիսի հետ կապված: Երբ մենք հայտարարել ենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, հարց է առաջանում, բա անկլավնե՞րը: Լուծելու երկու տարբերակ կա. որը սահմանից այն կողմ է՝ մնում է այդ պետության  տարածքում, որը սահմանից այս կողմ է՝ մնում է այս երկրի տարածքում: Այստեղ որևէ բան որոշված չէ: Կան քննարկումներ, որտեղ ճկունության շատ մեծ տեղ կա», - ասաց վարչապետը:

По теме анклавов пока ничего не решено – Никол Пашинян
Не знаю, к счастью или к несчастью, но пока ничего не решено, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Никол Пашинян, касаясь темы анклавов.
«Тема анклавов на политическом уровне существовала всегда и очень давно. Например, в документах об обмене территориями 1991 года статья 4 посвящена анклавам. Сейчас вопрос имеет политическую и правовую стороны.  Сейчас на политическом уровне в Мюнхене, а также в Брюсселе был разговор о том, что мы взаимно признаем существование анклавов, то есть, существует Арцвашен, который принадлежал Республике Армения, и анклавы на территории Армении, которые принадлежали Азербайджану.
Да, мы признаем это на политическом уровне, и я сказал, что на правовом уровне у нас есть дополнительные вопросы, как минимум связанные с несколькими из них. Когда мы говорим, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга, возникает вопрос, а анклавы? Есть два варианта решения: то, что находится по ту сторону границы, остается на территории того государства, а по эту сторону границы, остается на территории этой страны. Здесь пока ничего не решено. Есть обсуждения, в которых нужно проявлять гибкость», - сказал премьер.