Հենց նույն Ալմա Աթայի հռչակագիրը, որով մենք այսօր առաջնորդվում ենք, ստորագրել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը. Փաշինյան
24/05/2023 18:15
Մեր երկրում  հերոսականությունը ամենամեծ պրոբլեմն է, որը կարող ենք ունենալ, խնդրում եմ չշփոթել էն հերոսության հետ: Ճակատագրական այս շրջանում մրցավազքը, թե ով է ավելի հայրենասեր, ով է ավելի հաղթական՝ կարող է շատ մեծ պրոբլեմներ առաջացնել, ԱԺ-կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադառնալով Լևոն Զուրաբյանի դիտարկումներին, թե սուտ է, որ բոլոր կառավարությունները ճանաչել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հենց նույն Ալմա Աթայի հռչակագիրը, որով մենք այսօր առաջնորդվում ենք, ստորագրել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Եվ այդ հռչակագիրը սահմանում է, որ ադմինիստրատիվ սահմանները դառնում են պետական և այդ սահմաններն անխախտելի են: Սա Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է ստորագրել: Հա, ի միջիայլոց, էն ժամանակ ինքը Գերագույն խորհրդի նախագահ է եղել, նախագահ չի եղել: Այդ հռչակագիրն էլ վավերացվել է նաև խորհրդարանի կողմից, և այդ փաստաթղթի վավերացման ժամանակ ՀՀ պատգամավորներ են եղել Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը, եթե հիշողությունս չի դավաճանում: Լևոն Տեր-Պետրոսյանը 90-ականներին ռուսական թերթին հարցազրույց է տվել, որտեղ խոսակցություն է գնացել ինքնավարությունների մասին, և լրագրողը նրանից հետաքրքրվել է ռուսական ինքնավարության մոդելի և ԼՂ-ի նմանության մասով: Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ասել է, որ ինքնավարությունից բացի, մենք ավելին չենք էլ ուզում: Այսինքն, հիմա իրենք ասում են, որ անկախությո՞ւնն է եղել իրենց նպատակը»,-նշեց Փաշինյանը:

Ту же Алма-Атинскую декларацию, которой мы сегодня руководствуемся, подписал Левон Тер-Петросян – Никол Пашинян
24/05/2023 19:57
В нашей стране самая большая проблема героичность, прошу не путать это с геройством. В это судьбоносное время соперничество, кто более патриотичен, кто более победоносен, может создать большие проблемы, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Никол Пашинян, касаясь замечаний Левона Зурабяна о том что это ложь, что территориальную целостность Азербайджана признали все правительства Армении.
«Ту же Алма-Атинскую декларацию, которой мы сегодня руководствуемся, подписал Левон Тер-Петросян. И эта декларация устанавливает, что административные границы республик становятся государственными границами и они неприкосновенны. Это подписал Левон Тер-Петросян. Да, кстати, тогда он был председателем Верховного Совета, а не президентом. Эта декларация была ратифицирована также парламентом и если не ошибаюсь, то время Серж Саргсян и Роберт Кочарян были депутатами Верховного Совета Армении. Левон Тер-Петросян в 90-х годах дал интервью российской газете, где шел разговор о автономиях, и журналист поинтересовался у него о сходстве модели российских автономии и Нагорного Карабаха. Левон Тер-Петросян сказал, что кроме автономии, мы большего и не хотим. То есть, теперь они говорят, что их целью была независимость?», - отметил Никол Пашинян.