Կարող ենք իրավիճակը կտրուկ փոխել հօգուտ մեզ, եթե միավորվենք. Ռուբեն Վարդանյանը հանդիպումներ է ունեցել Արցախի մի շարք համայնքներում
24/05/2023 17:43
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն այս շաբաթվա ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել Ասկերանի շրջանի Սարուշեն, Նախիջևանիկ, Վարդաձոր, Սառնաղբյուր և  Մարտունու շրջանի Ճարտար համայնքներում, բնակչությանը  տեղեկացրել վերջին ամիսներին Արցախի ապագայի տեսլականի ձևավորման ուղղությամբ կատարած աշխատանքների, «Արցախի  անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման  ստեղծման նպատակների մասին:
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ վերջին ամիսներին լայն քննարկումների արդյունքում ձևավորված տեսլականի հիմքում այն նույն նպատակն է, ինչի համար սկսվել  է Արցախյան  շարժումը՝ ունենալ ազատ, անվտանգ, երջանիկ ու հայկական Արցախ:
Ներկայացնելով կատարված  աշխատանքների արդյունքները՝ նա նշել է, որ փորձ է արվել ոչ միայն գնահատել ներկա իրավիճակն ու  հետագա քայլերը,  այլև հաշվի առնել անցյալի դասերը, ինչը կարևոր է հասկանալու համար  ներկա իրավիճակի պատճառները և բացառելու սխալների կրկնությունը:
«Արցախ-2035» տեսլականը  ձևավորվել է ընդհանուր քննարկումների արդյունքում, որին մասնակցել են  տարբեր մասնագիտությունների, հանրության տարբեր շերտերի և սերունդների մարդիկ, քաղաքական չորս ուժերի ներկայացուցիչներ: «Ընդհանուր նպատակը նույնն է, ինչ 35 տարի առաջ: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ այդ նպատակը դառնա իրականություն, որ Արցախը մնա անվտանգ, ազատ, երջանիկ եւ հայկական,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը: - Մենք հստակ սահմանել ենք 6 կարմիր գիծ, որոնց խախտումն անթույլատրելի է, նշել ենք առանցքային մարտահրավերները, դրանց դիմակայելու ճանապարհներն ու այն հիմնասյուները, որոնց վրա պետք է հենվենք մեր պայքարում:  Սրանք ուղղակի  հայտարարություններ չեն. ամեն նախադասության տակ կա գաղափար, նպատակ, ճանապարհային քարտեզ»:
Ռուբեն Վարդանյանը խոսել է նաև  «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» շարժման  նպատակների մասին՝ նշելով, որ այն միավորող ու  համախմբող կարևոր դեր պետք է խաղա. «Այն իր շուրջ բազմաթիվ մարդկանց է համախմբել, որոնք հանուն ընդհանուր գաղափարի ու նպատակի՝ հանուն Արցախը հայկական պահելու, մի կողմ են թողել իրենց տարաձայնություններն ու հավակնությունները և պատրաստակամություն են  հայտնել համատեղ աշխատելու»:
Նա պատասխանել է նաև բնակիչների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են Արցախի ապագային ու նրա շուրջ տիրող զարգացումներին: Ռուբեն Վարդանյանը կարևոր է համարել մարդկանց հետ ուղիղ շփումը, կատարված աշխատանքների մասին հանրությանը տեղեկացնելն ու հետադարձի կապի պահպանումը: «Ես վստահ եմ, որ միավորվելով, իրար մեջ այդ ուժը գտնելով կարող ենք իրավիճակը կտրուկ փոխել հօգուտ մեզ։ Մեկ օրվա հարց չէ, դրա համար երկար ճանապարհ պետք է անցնենք, բայց ես վստահ եմ, որ ամեն ինչ կարող ենք հաղթահարել: Դրա համար եկեք վերադառնալով  մեր արմատներին՝ նայենք առաջ, պինդ լինենք, վստահ լինենք, որ ունենք մի ճանապարհ՝ պահպանել Արցախը անվտանգ, երջանիկ, ազատ եւ հայկական»։

Мы можем резко изменить ситуацию в свою пользу, если объединимся – Рубен Варданян провёл встречи в ряде общин Арцаха
24/05/2023 17:28
Общественно-политический деятель, бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян в течение этой недели провел встречи с населением общин Сарушен, Нахиджеваник, Вардадзор, Сарнахбюр Аскеранского района и общины Чартар Мартунинского района, проинформировал о работах, проделанных за последние месяцы в направлении формирования видения будущего Арцаха, цели создания Фронта безопасности и развития Арцаха.
Рубен Варданян подчеркнул, что в основе видения, которое сформировано в результате широких обсуждений последних месяцев, заложена та же цель, ради которой началось Арцахское движение: иметь свободный, безопасный, счастливый и армянский Арцах.
Представляя результаты проделанной работы, он отметил, что сделана попытка не только оценить текущую ситуацию и дальнейшие шаги, но и учесть уроки прошлого, что важно для понимания причин сложившейся ситуации и исключения повторения ошибок.
Видение «Арцах-2035» сформировалось в результате общих дискуссий, в которых участвовали люди разных профессий, разных слоёв общественности и разных поколений, представители четырёх политических сил. «Общая цель такая же, как 35 лет назад. Мы должны сделать всё, чтобы эта цель стала реальностью, чтобы Арцах оставался безопасным, свободным, счастливым и армянским, - сказал Рубен Варданян. -  Мы чётко обозначили 6 красных линий, нарушение которых недопустимо, обозначили ключевые вызовы, пути противостояния им и те столпы, на которые мы должны опираться в своей борьбе. Это не просто заявления: под каждым предложением есть идея, цель и дорожная карта».
Рубен Варданян говорил также о целях движения «Фронт безопасности и развития Арцаха», отмечая, что он должен сыграть важную объединяющую и консолидирующую роль: «Фронт сплотил вокруг себя многих людей, которые ради общей идеи и цели, во имя того, чтобы сохранить Арцах армянским, отложили в сторону свои разногласия и амбиции и выразили готовность работать сообща».
Он также ответил на вопросы жителей, которые в основном касались будущего Арцаха и происходящих вокруг него развитий. Рубен Варданян счёл важным напрямую общаться с людьми, информировать общественность о проделанной работе и поддерживать обратную связь. «Я уверен, что, объединившись и находя эту силу друг в друге, мы сможем кардинально изменить ситуацию в свою пользу. Это дело не одного дня, нам предстоит долгий путь, но я уверен, что мы всё преодолеем. Поэтому давайте возвращаясь к нашим истокам, будем смотреть вперед, будем тверды, будем уверены, что у нас есть один путь: сохранить Арцах безопасным, счастливым, свободным и армянским».