ԱԺ-ում կրկին լարված էր. անվտանգության աշխատողները դահլիճից հեռացրեցին ընդդիմադիր պատգամավորին (Տեսանյութ)
24/05/2023 13:33
Իրավիճակն Ազգային ժողովում այսօր հերթական անգամ լարված էր:
«Հայաստան» խմբակցությունից Արթուր Սարգսյանը կարծիք հայտնեց, որ դատավորի թեկնածու Արմեն Դանիելյանը, 2021թ նոյեմբերի 15-ին իր լսելու իրավունքը խախտելով, կալանավորել է իրեն, ինքն այդ ժամանակ գտնվել է ԱԺ-ում:
«Դուք այսօր այս ամբիոնում կանգնած հպարտորեն ասում եք, որ Դուք ձեր բոլոր որոշումները կայացրել եք օրենքի սահմաններում: Ես ասում եմ, որ դուք ապօրինի որոշումներ եք կայացրել: Ապօրինի որոշում եք կայացրել և կալանավորել եք ինձ»,-ասաց պատգամավորը:
«Դուք իմ լսելու իրավունքը չեք ապահովել, որովհետև տղամարդկություն չեք ունեցել նայել իմ աչքերի մեջ և կալանավորել»,- հավելեց նա:
Այս ձևակերպմանն ի պատասխան՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հորդորեց կոռեկտ արտահայտվել: Դուրս գալուց առաջ, Սարգսյանը կանգնեց ամբիոնի կողքին՝ Արմեն Դանիելյանին հորդորելով նայել իր աչքերի մեջ, ինչից հետո լարվեց իրավիճակը:
ԱԺ նախագահը ներս հրավիրեց անվտանգության աշխատակիցներին՝ հորդորելով Արթուր Սարգսյանին դուրս տանել դահլիճից:

В парламенте Армении снова напряженная ситуация: сотрудники безопасности удалили из зала оппозиционного депутата (Видео)
24/05/2023 14:00
В парламенте Армении сегодня в ходе обсуждения вопроса избрания судей Антикоррупционной палаты Кассационного суда по расследованию коррупционных преступлений в очередной раз накалилась обстановка.
Депутат фракции «Армения» Артур Саркисян выразил мнение, что кандидат в судьи Армен Даниелян 15 декабря 2021 года, нарушив его право быть услышанным, арестовал его, хотя он в это время находился в парламенте.
«Сегодня, вы, стоя на этой трибуне, гордо заявляете, что принимали все Ваши решения в рамках закона. Я говорю, что вы принимали незаконные решения. Вы приняли незаконное решение и арестовали меня», - сказал депутат.
«Вы не обеспечили мое право быть услышанным, потому что не имели мужества посмотреть мне в глаза и вынести решение об аресте», - добавил он.
В ответ на это спикер парламента Ален Симонян призвал выражаться корректно. Перед тем как уйти, он остановился рядом с трибуной, призвав Армена Даниеляна посмотреть ему в глаза, после чего обстановка в зале заседаний накалилась.
Спикер парламента пригласил в зал заседаний сотрудников безопасности и призвал их удалить из зала заседаний Армена Саркисяна.