Նիկոլ Փաշինյանին մնացել է 2 տարբերակ՝ ստորագրել ՀՀ մահվան դատավճիռը կամ սեփական հրաժարականի դիմումը. Հայկ Մամիջանյան (Տեսանյութ)
25/05/2023 11:38
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի կարծիքով՝ Նիկոլ Փաշինյանը Արցախի մասով իր անելիքն ու ասելիքն արդեն արել է։
«Հիմա հերթը մերն է՝ հայ ժողովրդինը։ Փաշինյանին մնացել է անելու 2 տարբերակ. տարբերակ 1՝ ստորագրել այն, ինչ հիմա ինքը բանակցում է, այսինքն՝ ՀՀ մահվան դատավճիռը, տարբերակ 2՝ ստորագրել սեփական հրաժարականի դիմումը», - ԱԺ-ում հայտարարեց Մամիջանյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ բնակչության 90 տոկոսից ավելին անհնար է համարում Արցախի հայտնվելն Ադրբեջանի կազմում։
Ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը հայտարարեց, թե բանակցային գործընթացում մեկ հարց կա, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանը չի խաբում։
«Այո, ինքը հիմա բանակցում է երաշխիքների համար, բայց ոչ Արցախի, ինքը բանակցում է իր իշխանության պահպանման ու իր սեփական անվտանգության երաշխիքների մասին»,- նշեց Մամիջանյանը։
Հայկ Մամիջանյանը ներողություն խնդրեց հայրենակիցներից, որ իրենց թիմը վերջին 5 տարիների ընթացքում ամբողջ ուժերի լարումով պայքարելով՝ չի կարողացել դեռ հեռացնել Արցախը հանձնողներին։
«Երևի պիտի մեր ուժերից ավելին անենք ու կանենք։ Այլևս չկան քաղաքական կուսակցություններ, անձնական ամբիցիաներ, անհատ քաղաքական գործիչներ, կան Արցախը հանձնողներ ու վատագույն սցենարի պարագայում կլինեն մի խումբ մարդիկ, ովքեր չկարողացան դա կանխել։ Ես չեմ պլանավորում լինել ո՛չ առաջին, ո՛չ երկրորդ խմբում», - ընդգծեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարը։

Айк Мамиджанян: У Никола Пашиняна два варианта – подписать смертный приговор Армении или заявление о своей отставке
25/05/2023 13:29
Руководитель парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян считает, что Никол Пашинян уже сделал свое дело и все сказал об Арцахе.
«Сейчас очередь за нами – армянским народом. У Пашиняна остается два варианта: первый – подписать то, о чем сейчас он ведет переговоры, то есть смертный приговор Армении. Второй – подписать заявление о своей отставке», - заявил сегодня в парламенте Айк Мамиджанян.
По его словам, больше 90% населения Армении считает невозможным включение Арцаха в составе Азербайджана.
Руководитель оппозиционной фракции заявил, что в переговорном процессе есть один вопрос, где Никол Пашинян не врет.
«Да, сейчас он ведет переговоры о гарантиях, но не для Арцаха, он ведет переговоры о гарантиях сохранения собственной власти и собственной безопасности», - отметил Айк Мамиджанян.
Он извинился перед соотечественниками за то, что последние 5 лет их команда всеми силами боролась, однако не смогла отстранить от власти тех, кто сдает Арцах.
«Наверное, мы должны сделать свыше своих сил и сделаем. Больше нет политических партий, личных амбиций, отдельных политических деятелей, есть сдающие Арцах и при наихудшем сценарии будет группа людей, которым не удалось предотвратить это. Я не планирую быть ни в первой, ни в последней группе», - подчеркнул Айк Мамиджанян.