Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունի․ Ալիև (Տեսանյութ)
«Պետք է մեծ ջանքեր ներդնել կամ շատ վառ երևակայություն ունենալ՝ իմ խոսքերում տարածքային հավակնություններ տեսնելու համար»,- Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ի պատասխան Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարության, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» Ադրբեջանը որպես գլխագիր է ծառայեցնում Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ներկայացնելու համար։
«Ինչ վերաբերում է «միջանցք» բառին, որը ես օգտագործել եմ, ապա ես այն նույն կերպ օգտագործել եմ նաև Հյուսիս-Հարավ միջանցքի հետ կապված, այդ բառը նույն կերպ օգտագործվում է նաև Արևելք-Արևմուտք միջանցքի հետ կապված։ «Միջանցք» անվանումը ոչ մի կերպ ոտնձգություն չէ ինչ-որ մեկի տարածքի նկատմամբ։ Դա միջազգային տերմին է, և ես կարծում եմ, որ մարդիկ, որոնք ծանոթ են միջազգային տերմինաբանությանը, այն նշանակությունը չէին տա դրան, որը այսօր տալիս է Հայաստանի վարչապետը»,- ասել է Ալիևը։
Արձագանքելով Ալիևին՝ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «բոլոր այն մարդիկ, որոնք ծանոթ են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը, գիտեն, որ դրանում միայն մի դեպքում է օգտագործվում «միջանցք» բառը, և այդ համատեքստում այդ բառը հատուկ նշանակություն ունի։ Դա Լաչինի միջանցքն է, որը պետք է լինի ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո և ապահովի Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապը, բայց Ադրբեջանը անօրինական կերպով արգելափակել է այդ միջանցքը»։

У Азербайджана нет территориальных претензий к Армении – Алиев (Видео)
Надо очень хорошо постараться или иметь очень буйную фантазию, чтоб в моих словах увидеть территориальные претензии. Об этом на заседании Высшего Евразийского экономического совета заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в ответ на заявление премьера Пашиняна о том, что Алиев в своем выступлении использовал выражение, которое в последние годы служит как заглавие для выдвижения территориальных претензий против Армении.
«Что касается слова «коридор», которое я использовал, то точно так же я использовал это и применительно к коридору Север-Юг, точно так же используется применительно к коридору Восток-Запад. Название «коридор» никоим образом не является посягательством на чью-то территорию. Это международный термин, и, я думаю, люди, которые знакомы с международной терминологией, не стали бы придавать ему того значения, которое сегодня придает премьер-министр Армении», - сказал Алиев.
В ответ Пашинян заявил, что «все те люди, которые знакомы с текстом трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, знают, что в этом заявлении есть только один случай использования слова «коридор», и в этом контексте это слово имеет особое значение. Это Лачинский коридор, который должен быть под контролем РФ и обеспечивать связь между Нагорным Карабахом и Арменией, но незаконно, в присутствии российских миротворцев Азербайджан заблокировал этот коридор».