Սուրեն Պապիկյանի չմասնակցելը ՀԱՊԿ նիստին վկայում է, որ Հայաստանը սառեցրել է կազմակերպության հետ հարաբերությունները. Ռազմական փորձագետ
25/05/2023 15:23
Այսօր Մոսկվայում տեղի է ունենալու Նիկոլ Փաշինյանի, Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը: Մինսկում էլ անցկացվում է ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների նիստը, որին, սակայն, ՀՀ  պաշտպանության նախարարը չի մասնակցել: Նախարարությունից պարզաբանում չեղավ, թե ինչու Սուրեն Պապիկյանը չի մեկնել Մինսկ:
ՀԱՊԿ նիստին ՌԴ Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն խոսել էր զորավարժություններին Հայաստանի մասնակցության կարևորության մասին, սակայն դեռևս հայտնի չէ՝ Հայաստանը կմասնակցի, թե ոչ:
Ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ ՀՀ իշխանությունները ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները սառեցրել են։
«Սա խոսում է այն մասին, որ ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները գործնականում սառեցվել են: Հայաստանին առաջարկվող աջակցության փաթեթը դեռևս անցյալ տարվա նոյեմբերից ՀՀ-ն մերժել է՝ տարբեր մտացածին պատրվակներով: Այսօրվա իշխանությունը չի ցանկանում, որ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի սահմանին ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորախումբ տեղակայվի, որի մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: Նա նաև ասել էր, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների մոտ կա կոնսենսուս, որպեսզի խաղաղապահ զորքերը գան հայ-ադրբեջանական սահմանում կանգնեն և որը կլինի կանխարգելիչ միջոց ադրբեջանական ցանկացած ռազմական սադրանքի: Դրան էլ գումարած Հայաստանը հրաժարվեց ՀԱՊԿ զորավարժություններից և ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի քվոտայով հասնող հաստիքից: Սուրեն Պապիկյանի չմասնակցելը ՀԱՊԿ նախարարների նիստին վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը, ոչ իրավական առումով, սառեցրել է ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները», - նշեց Նահապետյանը:
Փորձագետի խոսքով՝ այժմ օրակարգ են մտցրել և կուլիսներում էլ քննարկում են ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու գործընթացին ընթացք տալը.
«Այն հղի է բավականին անկանխատեսելի ու ծանր հետևանքներով, քանի որ դա նաև ենթադրում է Արցախից խաղաղապահ զորքերի դուրս բերումը: Եթե դրան էլ ավելացնեք, որ Փաշինյան Նիկոլի որոշմամբ Արցախը ճանաչվում է Ադրբեջանի մաս, ապա, վաղ թե ուշ, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը հայց է ներկայացնելու ՀԱՊԿ-ին՝ իր տարածքում խաղաղապահ զորքերին ժամանակից շուտ դուրս հանելու համար: Եվ երբ Փաշինյանը հայտարարում է, թե իբր ՀԱՊԿ-ը Հայաստանից դուրս է եկել, կեղծիք է, որևիցե հիմնավորում չունի և որին արձագանքեց Մարիա Զախարովան: Եվ վերջինիս նկատմամբ Փաշինյան Նիկոլը ունի, կարելի է ասել, նույնիսկ թշնամական վերաբերմունք: Երեկ վիրավորական արտահայտություն արեց մի անձի, որի գործառույթների մեջ մտնում է տարբեր երկրների ղեկավարների կողմից արված հայտարարությունները մեկնաբանելը: Սա, կարելի է ասել, Փաշինյանի կողմից ՌԴ-ի քաղաքական ղեկավարությանը նետված մարտահրավեր է, առավել ևս, որ նա երեկ չէր մասնակցել ԵԱՏՄ համաժողովին, որտեղ հրավիրված էր և նրան փոխարինում էր փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: Փաշինյան Նիկոլն ամեն ինչ անում է, որ քաղաքական ու ռազմական առումներով ՌԴ-ի հետ հնարավոր  բոլոր կապերն ու համագործակցությունը կտրի»:
Փորձագետը հավելեց, որ Ռուսաստանը ՀՀ-ում նաև էներգետիկ առումով մեծ դերակատարում ունի և դա նույնպես Փաշինյանը փորձում է վերացնել. «Երեկ օրակարգ է մտցվել ամերիկյան մոդուլային ատոմակայանների տեղակայման հարցը՝ հիմնավորելով, որ դա ավելի շահեկան է: Այսինքն, ակնհայտ է, որ այդ մասով ևս փորձում են կտրել կապը ՌԴ-ի հետ: Իսկ թե համագործակցության այդ բոլոր կապերի կտրումը ինչ աղետ կարող է բերել Հայաստանին, կարծում եմ՝ 103 տարի առաջ մենք դա տեսել ենք, ինչպես նաև Վրաստանի ու Ուկրաինայի փորձերը: Այս սցենարը Փաշինյանինը չէ, նա ուղղակի կատարող է, փայլուն մանիպուլյատոր է, իսկ որոշումները կայացվում են Վաշինգտոնում ու Լոնդոնում: Խնդիրն այն է, որ ՌԴ-ին դուրս թողնելով Հարավային Կովկասից, այստեղ է մտնելու Թուրքիան»։

Неучастие Сурена Папикяна в заседании СМО ОДКБ свидетельствует о том, что Армения заморозила отношения с ОДКБ – военный эксперт
25/05/2023 16:32
Сегодня в Москве состоится трёхсторонняя встреча премьер-министра Никола Пашиняна, президента РФ Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева. В Минске проходит заседание Совета министров обороны (СМО) государств ОДКБ, в котором, однако, не участвует министр обороны Армении Сурен Папикян. Минобороны не предоставило разъяснения, почему Папикян не поехал в Минск.
Министр обороны России Сергей Шойгу заявил на заседании о важности участия армянской стороны в совместных мероприятиях оперативной и боевой подготовки в рамках ОДКБ, однако пока неизвестно примет участие Армения или нет.
Военный эксперт Айк Нагапетян заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что власти Армении заморозили отношения с ОДКБ.
«Это говорит о том, что отношения с ОДКБ практически заморожены. Армения отклонила предлагаемый ОДКБ с ноября прошлого года проект поддержки по различным надуманным причинам. Сегодняшняя власть не желает, чтобы на границе Республики Армения и Азербайджана был размещен миротворческий контингент ОДКБ, о чем заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова. Она также сказала, что все государства-члены Организации были готовы направить контингент в Армению, что станет предупреждающей мерой для любой азербайджанской провокации. Плюс к этому Армения отказалась от проведения учений ОДКБ и от должности заместителя генерального секретаря ОДКБ. Неучастие Сурена Папикяна в заседании СМО ОДКБ свидетельствует о том, что Армения, не в правовом плане, заморозила отношения с ОДКБ», - отметил Нагапетян.
По словам эксперта, сейчас включен в повестку и обсуждается за кулисами начало процесса выхода из ОДКБ.
«Он чревато довольно непрогнозируемыми и тяжелыми последствиями, поскольку это предполагает также вывод миротворческих сил из Арцаха. Если добавить к этому то, что по решению Никола Пашиняна Арцах признается частью Азербайджана, то рано или поздно, военно-политическое руководство Азербайджана представит иск ОДКБ для вывода миротворческих сил со своей территории раньше времени. И когда Пашинян заявляет, что якобы ОДКБ выходит из Армении, это – ложь, у него нет никакого обоснования, что также прокомментировала Мария Захарова. И у Никола Пашиняна к последней, можно сказать, такое же вражеское отношение. Вчера он сделал оскорбительные высказывания в адрес лица, в функции которого входит комментировать заявления глав различных стран мира. Это, можно сказать, брошенный политическому руководству РФ вызов Николом Пашиняном, тем более что вчера он не участвовал в саммите ЕАЭС, куда был приглашен, и его заменяет вице-премьер Мгер Григоорян. Пашинян Никол делает все, чтобы в политическом и военном плане прекратить все связи и сотрудничество с РФ».
Эксперт добавил, что Россия играет большую роль в Армении также в энергетическом плане и Пашинян пытается уничтожить и это. «Вчера в повестку был включен вопрос установки в Армении малых модульных ядерных реакторов, с обоснованием, что это более выгодно. То есть, очевидно, что пытаются отрезать связь с Россией также по этой части. А к какой катастрофе может привести Армению прекращение всех связей, сотрудничества, на мой взгляд, мы видели 103 года назад, а также на опыте Грузии и Украины. Это не сценарий Пашиняна, он просто исполнитель, блестящий манипулятор, а решения принимаются в Вашингтоне и Лондоне. Проблема в том, что после ухода России из Южного Кавказа, сюда войдет Турция», - сказал Айк Нагапетян.