Խնդիրը տերմինաբանության մեջ է, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրավիճակը կարգավորման ուղղությամբ է զարգանում․ Պուտին (Տեսանյութ)
25/05/2023 23:56
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա իրավիճակը, չնայած դժվարություններին, զարգանում է կարգավորման ուղղությամբ, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ընդհանուր առմամբ, ըստ իս, չնայած դժվարություններին ու խնդիրներին, իրավիճակը զարգանում է կարգավորման ուղղությամբ։ Դեռ կան չկարգավորված հարցեր, բայց, իմ կարծիքով, դրանք զուտ տեխնիկական բնույթի են»,- ասել է Պուտինը։
Նրա խոսքով՝ «խնդիրը տերմինաբանության մեջ է»։
«Իհարկե, այդ տերմինների հետևում պետք է ճշգրիտ պատկերացում լինի այն իրողոթյունների ու այն իրադարձությունների մասին, որոնք կհետևեն համապատասխան փաստաթղթերի ստորագրմանը, բայց, մեր կարծիքով, ես նկատի ունեմ մեզ՝ երեքիս, դրանք հաղթահարելի խոչընդոտներ են։ Մեծ հաշվով, դրանք գոյություն չունեն, զուտ տեխնիկական հարցեր են»,- հավելել է Պուտինը։
Նա նշել է նաև, որ մեկ շաբաթ անց Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի մակարդակով հանդիպում կանցկացվի, որի ժամանակ աշխատանք կտարվի չլուծված հարցերի շուրջ։

Проблема в терминологиях, ситуация между Арменией и Азербайджаном развивается в направлении урегулирования - Путин (Видео)
25/05/2023 23:45
Ситуация между Арменией и Азербайджаном, несмотря на трудности, развивается в сторону урегулирования, заявил президент РФ Владимир Путин на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьером Армении Николом Пашиняном.
«В целом, на мой взгляд, несмотря ни на какие сложности и проблемы, ситуация развивается в направлении урегулирования. Есть до сих пор неурегулированные вопросы, но на мой взгляд, они носят чисто технический характер», - сказал Путин.
По его словам, «вопрос в терминологиях».
«Конечно, за этими терминами должно стоять точное понимание реалий и событий, которые последуют за подписанием соответствующих документов, но на наш взгляд, я имею в виду всех нас троих, это - преодолимые препятствия. По большому счету, их не существует. Это - чисто технические вопросы», - добавил он.
Путин отметил, что через неделю встретятся вице-премьеры России, Азербайджана и Армении и «снимут не зачищенные вопросы».