Ինչու ՄԻՊ Անահիտ Մինասյանը  չի կարող Գայանե Հակոբյանի կալանքի հարցին շատ անդրադառնալ
Փաստաբանների՝ Գայանե Հակոբյանի պաշտպանությունից հրաժարվելու մասին տեղեկություն չունեմ, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը:
«Աշխատակազմը և ես հենց ամենասկզբից ուշադրության կենտրոնում ենք պահել այս գործը: Աշխատակազմի ներկայացուցիչները ծանոթացել են խնդրին, մի շարք խնդիրներ փորձել ենք մեր ուժերով լուծել: Ինքս եմ այցելել, դրանից հետո Աբովյան ՔԿՀ-ում աշխատակազմի ներկայացուցիչներին խնդրել եմ այցելել, այնտեղ էլ պահման պայմանների և որոշակի խնդիրների փորձել ենք լուծում տալ: Հիմնականում խցային պահման հետ կապված խնդիրներ են եղել և, կարծես թե, շաբաթվա սկզբին այդ խնդիրը լուծում է ստացել», - ասաց ՄԻՊ-ը:
Նրա խոսքով՝  մեր քրեակատարողական հիմնարկներն ունեն կատարելագործման կարիք:
Անդրադառնալով այն հարցին, որ շատերն իր հայտարարությունն անհասկանալի են համարել, օգտագործված բառամթերքն էլ՝ անըմբռնելի՝ Մանասյանը նշեց.«Հաղորդագրությունն առաջին հերթին պետական իրավասու մարմիններին է ուղղված եղել, ինչպես նաև հանրային քաղաքական գործիչներին, պաշտոնատար անձանց, որոնք, կարծում եմ՝ ընկալել են հիմնական համատեքստը: Վերլուծություններ ու քննադատություններ անելիս պետք է էթիկայի կանոնները պահպանել, հատկապես, եթե խնդիրը մարդու իրավունքների պաշտպանությանն է վերաբերում: Պետական մարմինների, հանրային պաշտոն ստացողների կողմից խոսք կառուցելիս, վարքագիծը ձևավորելիս պետք է պահպանվի անձի անմեղության կանխավարկածը: Չպետք է խոսույթի ու վարքագծի առումով մտահոգություններ առաջանան: Եվ, հաշվի առնելով գործի հետ կապված հանրային մեծ հետաքրքրությունը, պետք է իրավասու մարմինները կարողանան շատ հստակ հանրային հաղորդակցություն վարել, որպեսզի հանրությունը պատշաճ տեղեկատվություն ունենա գործի, որոշումների մասին, բնականաբար, պահպանելով օրենքով նախատեսված սահմանափակումները:
Ինչու չեմ կարող կալանքի հարցին շատ անդրադառնալ, քանի որ օրենքով արգելք ունեմ դատարանների գործունեությանը միջամտելու առնչությամբ»:
Նա նշեց, որ հանրային, քաղաքական գործիչների կողմից անընդհատ ատելության խոսք է տարածվում այս համատեքստում, որն ինքն անընդունելի է համարում: Շեշտեց, որ պետք է հանրային բևեռացումը բացառվի:
ՄԻՊ-ը նաև ավելացրեց՝ շատ կարևոր է, որպեսզի պետությունը հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերի կալանքի տակ գտնվող անձանց հարազատներին:

Почему омбудсмен Армении не может обращаться к вопросу ареста Гаяне Акопян
У меня нет информации об отказе адвокатов Гаяне Акопян от защиты ее интересов, заявила сегодня в беседе с журналистами Защитник прав человека Анаит Манасян.
«Аппарат омбудсмена и я с самого начала держали в центре внимания это дело. Представители аппарата ознакомились с проблемой, пытались решить ряд проблем нашими силами. Я сама посетила ее, после этого попросила представителей аппарата посетить УИУ «Абовян», мы пытались решить проблемы с условиями содержания и другие вопросы.  В основном проблемы были связаны с условиями в камере и, кажется, в начале недели проблема была решена», - сказала она.
По ее словам, уголовно-исполнительные учреждения страны нуждаются в улучшении.
Касаясь того обстоятельства, что многим ее заявление показалось непонятным, а использованный лексикон – не воспринимаемым, Анаит Манасян сказала: «Сообщение в первую очередь было направлено правоохранительным органам, а также публичным политическим деятелям, должностным лицам, думаю, что они поняли основной контекст. При анализе и критике нужно соблюдать правила этики, особенно, если вопрос касается защиты прав человека. Государственные органы, публичные должностные лица в своих словах должны придерживаться презумпции невиновности лица. Их речи и поведение не должны вызывать обеспокоенность. И учитывая большой общественный интерес к этому делу, компетентные органы должны обеспечить четкую коммуникацию с обществом, чтобы общество было надлежащим образом проинформировано о деле, решениях, естественно, соблюдая при этом предусмотренные ограничения.
Почему я не могу часто обращаться к вопросу ареста, поскольку по закону запрещено вмешиваться в деятельность судов».
Она сказала, что со стороны общественных, политических деятелей постоянно распространяется риторика ненависти, которую она считает неприемлемой. Отметила также, что поляризация общества должна быть исключена.
Омбудсмен также добавила, что очень важно, чтобы государство оказывало психологическую помощь родственникам лиц, которые находятся под стражей.