ՌԴ-ն առաջարկել է, որ ԼՂ-ի հարցի լուծումը թողնվի սերունդներին, բայց հետագայում չի կարողացել իրականացնել իր պնդումը. Արթուր Հովհաննիսյան
25/05/2023 15:50
ԱՄՆ մեր գործընկերները բավականին շահագրգռված են մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմամբ․ այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը:
«Մենք շատ ինտենսիվ համագործակցում ենք մեր գործընկերների հետ: ՀՀ պատմության մեջ երբեք նման ինտենսիվ համագործակցություն չի եղել ԱՄՆ-ի հետ: Այս իմաստով մենք ընդունում ենք մեր ցանկացած գործընկեր պետության աջակցությունը: ՀՀ-ն ամեն ինչ անում է, որպեսզի հնարավորիս շուտ կարողանանք ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը: ՌԴ-ի կողմից եղել է առաջարկ, որպեսզի ԼՂ-ի հարցի լուծումը թողնվի սերունդներին, այսինքն՝ պահպանվի ստատուս քվոն: Մենք հրապարակային համաձայնել ենք, դրանից հետո ՌԴ-ն չի կարողացել իրականացնել իր պնդումը, կարծում եմ՝ Ադրբեջանի ապակառուցողական վարքագծի պատճառով», - ասաց նա։

Россия предложила оставить решение вопрос Нагорного Карабаха будущим поколениям, но не смогла отстоять свою позицию – Артур Ованнисян
25/05/2023 17:56
Наши американские партнеры довольно заинтересованы в установлении мира в регионе, заявил сегодня в беседе с журналистами депутат правящей фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян.
«Мы очень интенсивно сотрудничаем с нашими партнёрами. В истории Республики Армения никогда не было такого интенсивного сотрудничества с США. В данном смысле мы принимаем поддержку любого государства нашего партнера. Армения делает все для, чтобы как можно быстрее мы могли подписать мирный договор. России предложила оставить решение вопроса Нагорного Карабаха будущим поколениям, то есть, по сути, сохранить статус-кво. Мы публично с этим согласились, но после этого Россия не смогла отстоять свою позицию, думаю, что из-за деструктивного поведения Азербайджана», - сказал Ованнисян.