Եթե Սերժ Սարգսյանի ժամանակ սպառազինություն չի եղել, Բաքվում այդ ի՞նչ 5 միլիարդ դոլարի զենք-զինամթերք ու տեխնիկա է ցուցադրվում. Տիգրան Աբրահամյան
26/05/2023 15:11
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն այսօր անդրադարձավ ՔՊ-ականների կողմից շրջանառված թեզին, թե, իբր, Սերժ Սարգսյանի կառավարման ժամանակ բանակում անգամ 80-ականների զենք չի եղել:
«Եթե Սերժ Սարգսյանի կառավարման ժամանակահատվածում զենք-զինամթերք, սպառազինություն չի եղել, Բաքվի ավարների պուրակում այդ ի՞նչ 5 միլիարդ դոլարի զենք-զինամթերք ու տեխնիկա է ցուցադրվում»,- ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց նա:
Աբրահամյանի խոսքով,  եթե Հայաստանն այսօր ունենար այն սպառազինությունը, որը ներկայացվում է 80-ականների, 70-ականների, նույնիսկ 60-ականների, ապա այսօր նման բալանսի պայմաններում կարող էր ապահովել իր պաշտպանությունն ու անվտանգությունը:
«Ժամանակ առ ժամանակ, երբ խոսվում է հրետանու աշխատանքի մասին, խոսվում էր և՛ Սոթքի դեպքերի ժամանակ, և՛  2022 թվականի սեպտեմբերյան մարտական գործողությունների ժամանակ, այդ ի՞նչ հրետանի է այդ խնդիրը լուծել, այդ հրետանին, որի մասին խոսվում է,  60-70-ակաների հրետանի է ու եթե ես լինեի որոշում կայացնողն ու հնարավորություն ունենայի այդ տիպի հրետանային միջոցներ ունենալ, անպայման  ձեռք կբերեի: Հայաստանը չունի այլընտրանք, այն, ինչ էլ ձեռք  է բերվում կա՛մ զիջում է, կա՛մ էլ մոտավորպես անալոգն է 70-ականների զենք-զինամթերքների»,- նշեց նա:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարի խոսքով՝ Սերժ Սարգսյանի կառավարման ժամանակահատվածում Հայաստանն ուներ զինտեխնիկա, որոնք արտադրության առումով 2000-ականների էին, կար «Սմերչ», «Իսկանդեր», «Տոչկա-Ու» և այլն:
Ըստ նրա՝ այս թեմայի շրջանառումը ՔՊ-ի կողմից նպատակ ունի ցույց տալու, որ Հայաստանը պարտվել է, քանի որ ոչինչ չուներ, ծանր ժառանգություն են ձեռք բերել:
«Գիտեք, այս իշխանությունը բարոյական իրավունք չունի խոսելու  սպառազինության մասին, որովհետև իր ձեռքբերած սպառազինությունը, որն արտահայտվում էր ՍՈՒ-երի միջոցով,  նույնիսկ  կիրառման ենթակա չի եղել»,- ընդգծեց Տիգրան Աբրահամյանը:

Тигран Абрамян: Если при Серже Саргсяне не было вооружения, то что за оружие, боеприпасы и техника на 5 миллиардов долларов выставлена в Баку?
26/05/2023 17:08
Секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян сегодня в ходе брифинга обратился к распространяемому депутатами правящей фракции «Гражданский договор» тезису, что якобы при Серже Саргсяне в армии не было даже оружия 80-х годов.
«Если при Серже Саргсяне не было вооружения, оружия и боеприпасов, то что за оружие, боеприпасы и техника выставлены в бакинском парке трофеев на 5 миллиардов долларов?» - заявил депутат.
По словам Тиграна Арамяна, если бы у Армении сегодня было вооружение, которые были представлены в 80-х, 70-х, даже 60-х годах, то сейчас, в условиях подобного баланса, она смогла бы обеспечить свою оборону и безопасность.
«Время от времени, когда говорят о работе артиллерии, как в ходе боевых действий в Сотке, так и в сентябре 2022 года, какие средства артиллерии решили эту задачу? Артиллерия, о которой говорится, 60-70 годов, и если бы я был принимающим решения и имел бы возможность закупить такие средства артиллерии, то обязательно приобрел бы. У Армении нет альтернативы. То, что приобретают, либо уступают, либо аналог оружия и боеприпасов 70-х и 80-х годов», - отметил Тигран Абрамян.
По словам секретаря фракции «Честь имею», при третьем президенте Армении Серже Саргсяне армия была оснащена вооружением 2000-х годов – РСЗО «Смерч», ОТРК «Искандер», «Точка-У» и т.д.
Он отметил, что муссирование этой темы преследует лишь одну цель – продемонстрировать, что Армения проиграли, поскольку ничего не имела, получила тяжелое наследство.
«Знаете, эта власть не имеет морального права говорить о вооружении, поскольку приобретенное ими вооружение, в частности, СУ-30, комплексы "Оса-АКМ" и ряд других систем, даже не были пригодны для применения», - подчеркнул Тигран Абрамян.