Ալիև-Փաշինյան բանավեճը սկզբից մինչև վերջ բեմադրված էր. Փաշինյանը սցենարով իրեն հատկացված տեքստը ջանադրաբար անգիր էր արել. Արմեն Այվազյան
26/05/2023 13:04
Քաղաքագետ Արմեն Այվազյանը գրել է.
«Մի քանի եզրակացություն՝ երեկ Մոսկվայում կայացած «բանակցությունների» վերաբերյալ։
1. ԵԱՏՄ պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովին Ի. Ալիևին հրավիրելու գլխավոր նպատակն այն էր, որ Ն. Փաշինյանը բոլորի ներկայությամբ ևս մեկ անգամ պաշտոնապես հայտարարի, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունն Արցախն Ադրբեջանի մաս է ճանաչում։
2. Ալիև-Փաշինյան բանավեճը սկզբից մինչև վերջ բեմադրված էր։ Փաշինյանը սցենարով իրեն հատկացված տեքստը ջանադրաբար անգիր էր արել։
3. Նույն սցենարով Փաշինյանին թույլ էր տրվել երկու անկապ խոսք ասել Բերձորի (Լաչինի) միջանցքի փակ լինելու մասին՝ առանց, սակայն, խոսուն փաստեր ներկայացնելու (օրինակ, թե որքան մարդիկ ու բեռներ էին մտնում Արցախ մինչև շրջափակումը և որքան են մտնում հիմա)։
4. Փաշինյանին արգելվել էր, նա էլ իր կողմից համարձակություն չունեցավ մեկ բառ ասել ոչ միայն Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների (պատանդների), այլև անգամ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքի շարունակվող բռնազավթման մասին։
5. Հայաստանը փուլ առ փուլ մասնատելու քաղաքականությունը համաձայնեցված է ու ընթացքում համաձայնեցվում է Վաշինգտոնի, Մոսկվայի, Անկարայի և Բաքվի միջև։ Առաջիկա հերթական փուլով նախատեսվում է հայաթափել Արցախը և կտրել ՀՀ-ի դեպի հարավ և դեպի հյուսիս տանող ռազմավարական ճանապարհները։
6. Արցախի հայաթափման և ՀՀ-ի դեպի հարավ և դեպի հյուսիս տանող ռազմավարական ճանապարհներն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ դնելու խնդրի հնարավորին չափ սահուն և քիչ ցնցումներով ուղեկցվող լուծումը հանձնարարված է փաշինյանական խունտային։
7. Այս աղետալի գործընթացը գաղտնի է պահվում հայ ժողովրդից, որի գլխի տակ իշխանությունը շարունակաբար տարատեսակ փափուկ բարձեր է դնում, միաժամանակ՝ հետևողականորեն ու նպատակասլաց բարոյալքելով հայության դիմադրական ոգին։
8. Եթե չհասցնենք ազգովին ինքնակազմակերպվել, վերահաստատել ու վերագործարկել մեր ժողովրդի գոյության կենսական պահանջները, որոնք մասամբ սահմանված են ՀՀ Անկախության հռչակագրով, ապա ականատեսն ենք լինելու հայկական պետության մոտալուտ կործանման, լիակատար հայրենազրկման ու մասնակի թրքացման»։

Перепалка Алиев-Пашинян была инсценированной от начала до конца: Пашинян старательно вызубрил свой тест по сценарию – Армен Айазян
26/05/2023 14:50
Политолог Армен Айвазян обратился на своей странице в Facebook к устроенной накануне Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым перепалке на саммите ЕАЭС в Москве.
«Несколько выводов о состоявшихся накануне в Москве ″переговорах″:
1. Главной целью приглашения И.Алиева на саммит глав государств ЕАЭС было то, чтобы Н.Пашинян в присутствии всех еще раз официально заявил, что власти Республики Армения признают Арцах частью Азербайджана.
2. Перепалка Алиев-Пашинян была инсценированной от начала до конца. Пашинян старательно вызубрил отведенный ему по сценарию текст.
3. По этому же сценарию Пашиняну было позволено сказать пару бессвязных слов о блокировании Бердзорского (Лачинского) коридора, однако, без представления говорящих сами за себя фактов (например, сколько людей и товаров въезжало в Арцах до блокады и сколько въезжает сейчас).
4. Пашиняну было запрещено, а ему не хватило смелости сказать ни слова не только о незаконно удерживаемых в Баку армянских пленных (заложниках), но даже о продолжающейся оккупации Азербайджаном территории Республики Армения.
5. Политика поэтапного раздела Армении согласована и по ходу согласовывается между Вашингтоном, Москвой, Анкарой и Баку. На предстоящем следующем этапе планируется деарменизировать Арцах и перерезать стратегические дороги Республики Армения, ведущие на юг и север.
6. Решение проблемы деарменизации Арцаха и передачи под контроль Азербайджана ведущих на юг и север стратегических дорог Армении – максимально плавно и с минимальными потрясениями – поручено пашиняновской хунте.
7. Этот катастрофический процесс держится в тайне от армянского народа, под голову которого власти постоянно подкладывают мягкую подушку, одновременно последовательно и целенаправленно деморализуя дух сопротивления армянства.
8. Если мы не успеем всей нацией самоорганизоваться, подтвердить и перезапустить жизненно важные требования существования нашего народа, которые частично установлены Декларацией о независимости Республики Армения, то станем очевидцами близкой гибели армянского государства, полного лишения Родины и частичного отуречивания», - написал политолог.