Վերականգնվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բժշկական կենտրոններ
Այսօր՝ մայիսի 26-ին, ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
12 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ժամանակին ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։ Դեռևս տասնյակ բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետություն:
«Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում մասնակիորեն վերականգնվել են պլանային հետազոտությունները և միջամտությունները։

МККК возобновил перевозку пациентов из Арцаха в медицинские центры Армении
Сегодня, 26 мая, 15 пациентов ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения Республика Арцах вместе с сопровождающими были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста, сообщает Минздрав Арцаха.
12 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, вернулись в месте с сопровождающими в Арцах. Десятки больных все еще ждут своей перевозки в Республику Армения.
6 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик». 6 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», трое из них в крайне тяжелом состоянии.
В медицинских учреждениях, находящихся в ведении Минздрава Республики Арцах, частично восстановлены плановые обследования и вмешательства.