«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանը ՔՊ-ականներին համոզել է, որ Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելը չի նշանակում արցախցիների ցեղասպանություն
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու Ալիևին տված խոստումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը ՔՊ-ականներին համոզել է, որ դա չի նշանակում արցախցիների ցեղասպանություն՝ Արցախն իր գլխի ճարը կտեսնի։
Տարբեր ֆորմատներով փակ հանդիպումներին, ըստ մեր աղբյուրի, Փաշինյանը խոսել է այն տարբերակների մասին, թե ինչ կարող է լինել Արցախի հետ, երբ ստորագրվի փաստաթուղթը։ Նա մի քանի տարբերակ է ներկայացրել՝ բարձր ինքնավարություն Ադրբեջանի կազմում, ինչը նշանակում է, որ Արցախը կունենա այնքան պետական լիազորություններ, որպեսզի սպառնալիք չներկայացնի Ադրբեջանի համար, այն է՝ բանակ չպետք է ունենա:
Եթե Ալիևն անտեսի արցախցիների իրավունքներն ու չապահովի անվտանգությունը, կա 2-րդ տարբերակը՝ Արցախը կհայտարարի Ռուսաստանի կազմ մտնելու մասին: Իսկ վատագույն դեպքում՝ եթե արցախցիների գլխին ոչնչացման վտանգ կախվի, ապա իրենք կապահովեն նրանց տեղափոխումը Հայաստան»։

«Грапарак»: Никол Пашинян убедил членов «Гражданского договора», что признание Арцаха частью Азербайджана не значит обрекать арцахцев на геноцид
После данного Азербайджану обещания признать Арцах частью Азербайджана Никол Пашинян убедил членов «Гражданского договора», что это не значит обрекать арцахцев на геноцид, Арцах сам найдет выход, пишет газета «Грапарак».
«Как передает наш источник, на закрытых встречах в различных форматах Пашинян говорил о тех вариантах, которые могут произойти с Арцахом, когда подпишет документ. Он представил несколько вариантов: высокая автономия в составе Азербайджана, что означает, что Арцах будет иметь столько государственных полномочий, чтобы не представлять опасность для Азербайджана, то есть не должен иметь армию.
Если Алиев проигнорирует права и не обеспечит безопасность арцахцев, есть второй вариант: Арцах объявит о вхождении в состав России. А в худшем случае, если над головой арцахцев нависнет угроза истребления, они обеспечат их переселение в Армению», - пишет газета.