Մենք գիտեինք՝ սերմը, որ ցանվում էր 2018-ի «թավշյա հեղափոխությամբ», հակաարցախյան էր, իրենք, ճիշտն ասած, դա չէին էլ թաքցնում. Շարմազանով (Տեսանյութ)
27/05/2023 15:45
Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու Փաշինյանի հայտարարությունը պատահականություն չէ, իր հնգամյա գործունեության օրինաչափ դրսևորումն է։ Եթե շատերի համար միայն հիմա է տեսանելի դառնում Փաշինյանի ծրագիրը՝ այն է Արցախը Ադրբեջանին հանձնելը, ապա ես և իմ հանրապետական ընկերները դեռ 2018 թվականից զգուշացնում էինք այդ մասին, որովհետև պտուղները ճանաչում են սերմերից, - Aysor.am «Հարցեր կան» հաղորդմանը նշել է ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Մենք գիտեինք, որ սերմը, որ ցանվում էր 18 թվականի թավշյա հեղափոխությամբ, հակաարցախյան էր, իրենք, ճիշտն ասած, չէին էլ թաքցնում։ Երբ, այսպես կոչված, թավշյա հեղափոխությունը համեմատում էին Սարդարապատի հերոսամարտի հետ, այդ պահից սկսած պարզ էր՝ նախ եկել էին մեր ազգի արժեհամակարգը ոչնչացնելու, որ հետո հեշտորեն իրագործեն իրենց հրեշավոր ծրագրերը։ Այդ ժամանակ ասացի՝ դա անթույլատրելի, դավաճանական հայտարարություն է. Սարդարապատում մենք կյանքի ու մահվան պայքար էինք մղում թուրքերի դեմ, իսկ այսօր դուք պայքարում եք Արցախն ազատագրած իշխանությունների դեմ»։
Էդուարդ Շարմազանովի գնահատմամբ՝ հանրության մի մասը ժամանակի ընթացքում գիտակցեց, որ Փաշինյանն իր թիմակիցների հետ ապազգային, դավաճանական գործունեություն է ծավալում, բայց, ցավոք, հանրության մեջ ինչ-որ շերտեր կա՛մ չեն ուզում դա գիտակցել, կա՛մ որոշել են, այնուամենայնիվ, հանցագործներին սատարել։

Мы знали, что «бархатная революция» 2018 года была антиарцахским движением, они и не скрывали этого – Эдуард Шармазанов
27/05/2023 18:13
Заявление Пашиняна о признании Арцаха в составе Азербайджана – не случайность, а закономерное продолжение всей его пятилетней деятельности. Если для многих только сейчас становится очевидной программа Пашиняна, то есть, сдача Арцаха Азербайджану, то я и мои товарищи-республиканцы еще в 2018 году предупреждали об этом, поскольку плоды познаются по семенам, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
«Мы знали, что семя, которое сеялось бархатной революцией 2018 года, было антиарцахским, честно говоря, они и не скрывали этого. Когда они сравнили так называемую бархатную революцию с Сардарапатской битвой, с этого момента было ясно, что они, прежде всего, пришли для уничтожения системы ценностей нашего народа, чтобы потом легко реализовать свою чудовищную программу. Тогда я сказал, что это недопустимо, это предательское заявление: в Сардарапате мы сражались не на жизнь, а на смерть против турков, а сегодня вы ведете борьбу против освободивших Арцах властей», - заявил Эдуард Шармазанов.
По его оценке, часть общества со временем осознала, что Пашинян со своими соратниками осуществляет антинациональную, предательскую деятельность, но, к сожалению, в обществе есть какие-то слои, которые либо не хотят осознать это, либо тем не менее, решили поддержать преступников.