Փաշինյանը Հայաստանն ու Արցախը դարձրել է աշխարհաքաղաքական առքուվաճառքի առարկա. խոստացել է բոլորին գոհացնել. Շարմազանով (Տեսանյութ)
27/05/2023 14:45
Բրյուսելում, Վաշինգտոնում, Պրահայում, Մոսկվայում գործընթացները մի խնդիր են լուծում՝ ով պիտի դառնա Արցախի վաճառքի միջնորդը։ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի կադաստրի վկայականը միաժամանակ վաճառել է մի քանիսին, պարզապես, դեռ չգիտենք՝ վկայականի բնօրինակն ում մոտ է, պատճենը՝ ում։ Նիկոլին հեռացնելուց հետո, նոր ազգային իշխանությունը լուրջ խնդիրների է բախվելու. Փաշինյանը Հայաստանը դարձրել է աշխարհաքաղաքական առքուվաճառքի առարկա, հնարավոր ռազմական բախումների պլացդարմ, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանը նշել է ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
ՀՀ ԱԺ նախկին փոխնախագահի գնահատմամբ՝ 2018 թվականի իշխանափոխությունը աշխարհաքաղաքական աջակցություն է ունեցել։ «2018 թվականի հուլիսի 10-ին Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Սերժ Սարգսյանի հեռացման գործում  մասնակցություն ունի. ո՛չ Նիկոլը, ո՛չ նրա իշխանությունից որևէ մեկը դա չհերքեցին։ Փաշինյանի իշխանության գալուց մի քանի ամիս անց Հայաստան եկավ ԱՄՆ նախագահի՝ այն ժամանակվա անվտանգության գծով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը, ով խորհուրդ տվեց մեզ հրաժարվել պատմական կաղապարներից։ Դրանց մեջ ես դիտարկում եմ ՝ Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարումը և Արցախյան ինքնորոշման իրավունքից հրաժարումը։ Այն, ինչ կատարվում է օտար երկրների մայրաքաղաքներում, այդ կաղապարներից ազատման վերջնական դետալները որոշելու մասին է»։
Շարմազանովն ընդգծում է՝ մեծ տերությունները պայքարում են իրար դեմ, Փաշինյանը գործոն չէ, նա բոլորին միաժամանակ խոստացել է ամեն ինչ։ «Մոսկվայում Փաշինյանն ուներ ողորմելի, ամոթալի կեցվածք, ճի՛շտ է, ինքն իմ քաղաքական հակառակորդն է, բայց բանակցային սեղանի շուրջ նրան նսեմացնելով՝ մեզ են ապտակում»։

Пашинян превратил Армению и Арцах в предмет политического торга, обещал удовлетворить всех – Эдуард Шармазанов
27/05/2023 15:56
Процессы в Брюсселе, Вашингтоне, Праге, Москве решают одну задачу – кто должен стать посредником продажи Арцаха. Никол Пашинян продал кадастровое свидетельство Армении одновременно нескольким акторам, просто мы пока не знаем, у кого оригинал свидетельства, а у кого – копии. После отстранения Никола новая национальная власть столкнется с серьезными проблемами: Пашинян превратил Армению в предмет геополитического торга, в плацдарм возможных военных столкновений, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
По оценке бывшего вице-спикера парламента, смена власти в 2018 году произошла при поддержке геополитических центров: «10 июля 2018 года Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан внес серьезный вклад в устранение Сержа Саргсяна от власти: ни Никол Пашинян, ни кто-то из его власти не опровергли это. Через несколько месяцев после прихода к власти Никола Пашиняна, Армению посетил тогдашний советник президента США по национальной безопасности Джон Болтон, который посоветовал нам избавиться от ″исторических клише″. Среди этих ″исторических клише″ я в первую очередь рассматриваю два важных вопроса – отказ от международного признания Геноцида и права Арцаха на самоопределение. То, что происходит в столицах других стран – о решении окончательных деталей избавления от этих клише».
Эдуард Шармазанов подчеркнул, что крупные державы ведут борьбу друг с другом, Пашинян больше не является фактором, он одновременно обещал все и всем. «В Москве у Пашиняна был жалкий, позорный вид, правда, он мой политический противник, но унижая его за столом переговоров, нам дают пощечину нам».