Որ հեռախոսներն են «Պեգասուս»-ի  վարակումների համար ավելի խոցելի
Մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ  «Պեգասուս»-ի վարակումներին և նշեց, որ առաջին անգամ է այն կիրառվում պատերազմի ժամանակ, այդ իսկ պատճառով էլ մեծ քննարկման առարկա դարձավ:
Այն արտադրվում է Իսրայելի կողմից, արտադրողները նախկին զինվորականներ են:
«Դա, իբր, վաճառվում է, որպեսզի կարողանան գաղտնալսել ահաբեկիչներին, սակայն, փորձը ցույց է տալիս, որ այն օգտագործվում է տարբեր մարդկանց գաղտնալսելու համար՝ լրագրողներ, քաղաքական գործիչներ, իրավապաշտպաններ, ընդդիմադիր և իշխանական գործիչներ: Մենք մեր պարագայում տեսնում ենք, որ այն մեր նկատմամբ կիրառվել է ռազմական գործողությունների ժամանակ: Սա փաստացի  կիբեռզենքի կիրառում է: Եթե ռազմական գործողությունների ժամանակ  «Պեգասուս»-ի վարակումները եղել են Ադրբեջանից, ապա դա նշանակում է, որ Իսրայելի կառավարությունը պաշտոնապես թույլ է տվել Ադրբեջանին Հայաստանում կիբեռզենք կիրառել։ Եթե Իսրայելը թույլ է  տվել դա կիրառել, ապա շատ սերտ, ինտիմ հարաբերություններ պետք է լինեին, որպեսզի թույլտվություն լիներ։  Ակնհայտ է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի ժամանակ այն ՌԴ-ն չէր կարող կիրառել, քանի որ ՌԴ-ին չեն վաճառում, իսկ Ուկրաինան որոշակի գնումներ կատարել է: Բայց դե գիտեք, Իսրայելը մինչև վերջերս զերծ էր մնում Ուկրաինային անմիջական օժանդակելու հարցում»,-նշեց նա:
Մարտիրոսյանը համոզված է՝ եթե Հայաստանը ուզենար գնել այդ  ծրագիրը ռազմական գործողությունների ժամանակ, նրանք հաստատ արգելք կդնեին, որովհետեւ այդ ընթացքում Ադրբեջանի հետ լուրջ ռազմաարդյունաբերական համագործակցություն ունեին։
Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ, օրինակ, Բելառուսի հետ խնդիրներ չունենալու համար Իսրայելը մերժել է Էստոնիային  դրա վաճառքը. «Խոսքը շատ լուրջ քանակի վարակումների մասին է: Մենք գիտենք ըստ հոդվածի 12 անուն, քանի որ դրանք այն մարդիկ են, ովքեր համաձայնել են, որպեսզի իրենց անունը նշվի: Սակայն, մարդիկ կան, որոնց անունը, կազմակերպությունը չկա այդ ցուցակում, բայց նրանք համաձայնել են, որպեսզի իրենց հեռախոսը ստուգվի փորձագետների կողմից: Իրականում մեր ունեցած դեպքերն ու մեր գործընկերների արածները միավորենք, կարծում եմ՝ 50 –ից ավելի դեպքեր կլինեն»:
Մեդիափորձագետը հավելեց, որ նոյեմբերին մի մարդ Apple  ընկերությունից ծանուցում է ստացել, որ իր հեռախոսը վարակված է, սակայն իրենք փորձարկումներից պարզել են, որ վարակումը տեղի է ունեցել պատերազմի ժամանակ. «Այսինքն այդքան ժամանակ հետո նոր նրան ծանուցում է եկել այդ մասին: Դա նշանակում է, որ դեռ լիքը մարդ կա, ով չգիտի, որ իր հեռախոսը վարակված է: Լայնածավալ  վարակման հետ գործ ունենք»:
Նա նշեց, որ «Պեգասուս»-ը հիմնականում է վարակում է Apple հեռախոսները, երբեմն նաև անդրոիդ հեռախոսներ.««Պեգասուս»-ը հաճախ հետքեր չի թողնում, դրա համար այն, ինչի մասին մենք հիմա տեղյակ ենք, միայն Iphone հեռախոսնսերի մասով գիտենք, իսկ մյուս հեռախոսների մասով դեռ չգիտենք, թե ինչ է կատարվում: ՊՆ Nokia հեռախոսը վարակել չեն կարող, այն քարի կտոր է, բայց դրանք միանշանակ անվտանգ չեն: Ճիշտ է, «Պեգասուս»-ով չեն վարակվի, բայց եթե դրանով խոսում եք սահմանի մոտ, թշնամին կարող է ամբողջությամբ լսել»:

Самвел Мартиросян представил, какие смартфоны более уязвимы для шпионского ПО Pegasus
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян заявил сегодня на пресс-конференции, что шпионская программа Pegasus впервые используется во время войны, посему стала предметом большого обсуждения.
Pegasus был создан частной компаний NSO, бывшими военными Армии обороны Израиля.
«Эта программа, якобы продается для прослушки террористов, однако используется для прослушивания различных людей – журналистов, политических деятелей, правозащитников, оппозиционных деятелей. В нашем случае мы видим, что она была использована во время военных действий. Это фактически применение кибероружия. Если в ходе боевых действий компьютерные вирусы Pegasus заносились в Армению из Азербайджана, то это значит, что правительство Израиля официально разрешило Азербайджану применять кибероружие против Армении. Если Израиль разрешил применить эту программу, то должны быть очень тесные отношения, чтобы это разрешение было предоставлено. Очевидно, что во время российско-украинской войны Россия не могла его применить, поскольку она не продается РФ, а Украина сделала определенные приобретения. Но мы знаем, что Израиль до последнего времени воздерживался от прямой поддержки Украины», - отметил он.
Мартиросян уверен, что если бы Армения захотела приобрести программу Pegasus во время военных действий, то Израиль точно запретил бы это, поскольку у них серьезное военно-промышленное сотрудничество с Азербайджаном.
Мартиросян сообщил, что, например, Израиль отказался продавать программу Эстонии, чтобы не иметь проблем с Беларусью.
«Речь идет о большом количестве заражений. Мы знаем из статьи имена 12 людей, поскольку они согласились, чтобы из имена были названы. Однако есть люди, имен которых нет в этом списке, но они согласились, чтобы их телефоны проверили специалисты. В действительности, если объединить наши случаи и проверки наших партнеров, то на мой взгляд, будет больше 50 случаев», - сказал Мартиросян.
Эксперт добавил, что в ноябре один человек получил из компании Apple уведомление о том, что его телефон заражен, но они выяснили после проверок, что заражение произошло во время войны: «То есть, его информировали об этом через столько времени. Это значит, что еще есть много людей, которые не знают, что их телефон заражен. Мы имеем дело с широкомасштабным заражением».
Он отметил, что программа Pegasus заражает устройства Apple, иногда также телефоны Android. «Pegasus часто не оставляет следов, поэтому то, о чем мы сейчас знаем касается только телефонов Apple iPhone, а по части других телефонов пока не знаем, что происходит», - сказал он.
По его словам, телефоны Nokia не заражаются программой Pegasus, однако они тоже небезопасны, если использовать их у границы, противник может полностью прослушать разговоры.