Տեղ գյուղում շուրջ 50 տնտեսվարող սեփական հողատարածքներ գնալու հնարավորություն չունի. Մարզպետ
Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղում շուրջ 50 տնտեսվարող սեփական հողատարածքներ գնալու հնարավորություն չունի․ խոսքն այն տարածքների մասին է, որտեղ ներխուժել են ադրբեջանական զինված ուժերը, ինչպես նաև այն հատվածների, որտեղ տեղակայվել և ինժեներական աշխատանքներ են իրականացնում հայկական զինված ուժերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը:
«Երբ դիրքերի կահավորման աշխատանքներն ավարտվեն, այդ ժամանակ էլ հնարավոր կլինի հստակ արձանագրել գյուղատնտեսական վնասը, որպեսզի հետագայում հնարավոր լինի փոխհատուցել: Ընդհանուր առմամբ, հիմա 50 տնտեսվարող չեն կարողանում մոտենալ իրենց հողատարածքներին»,- ընդգծեց մարզպետը:
Նա շեշտեց, որ այդ խնդիրը հիմնականում առկա է Տեղ գյուղում:
Անդրադառնալով առհասարակ Սյունիքի մարզում տիրող իրավիճակին՝ նա ընդգծեց, որ իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված ու անորոշ: Չնայած այդ ամենին՝ տեղի բնակիչները չեն լքել իրենց տները և նման մտադրություն էլ չունեն։

В селе Тех около 50 хозяйствующих субъектов лишены доступа к своим земельным участкам – губернатор
Почти 50 хозяйствующих субъектов села Тех Сюникской области не имеют возможности идти на свои земельные участки. Речь об оккупированных азербайджанскими вооруженными силами участках, также о тех, где дислоцированы и ведут инженерные работы армянские Вооруженные силы.
Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами сообщил губернатор Сюникской области Роберт Гукасян.
«Когда работы по обустройству позиций будут завершены, тогда можно будет четко зафиксировать ущерб, нанесенный сельскому хозяйству, чтобы в дальнейшем можно было его компенсировать. В целом сейчас 50 хозяйствующих субъектов не могут идти на свои земли», - подчеркнул губернатор.
Он подчеркнул, что эта проблема в основном в селе Тех.
Касаясь общей ситуации в Сюникской области, он подчеркнул, что ситуация остается напряженной и неопределенной. Несмотря на все это, местные жители не покидают свои дома и не имеют таких намерений.
Гукасян также подчеркнул, что количество населения области не изменилось после 44-дневной войны. Даже возвратились выехавшие жители. Единственным исключением, по словам губернатора, был выход из своих домов во время сентябрьской агрессии 2021 года, когда люди на 2 дня покинули их. Это было замечено по посещаемости учащимися школ, но все они довольно быстро вернулись.