Ադրբեջանցիները Բերձորում հողին են հավասարեցրել Հայրենականի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրը
Ադրբեջանցիները Բերձորում հողին են հավասարեցրել քաղաքի կենտրոնում` բլրի վրա գտնվող, դեռևս խորհրդային տարիներին կառուցված 1941-45թթ. Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակը հավերժացնող Փառքի հուշահամալիրը։
Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից՝ նշելով, որ Բերձորի Փառքի հուշահամալիրը նվիրված էր նաև Արցախյան գոյամարտում Քաշաթաղի շրջանի տարածքում հերոսաբար զոհված հայորդիներին:
Հուշահամալիրի երեք պատերի վրա հերոսների անուններն է փորագրված: Փառքի հուշահամալիրը իր մեջ ընդգրկում է երեք խաչքար: Մեկը նվիրված է «Հատուկ գնդին»: Մյուսը նվիրված է Շուշիի ազատագրման համար նահատակված հայորդիներին և երրորդը Վազգեն Սարգսյանին:

Азербайджанцы сровняли с землей мемориал павшим в Великой Отечественной войне в Бердзоре
Азербайджанцы в Бердзоре сровняли с землей расположенный в центре города, на холме, и построенный еще в советские годы Мемориал Славы, увековечивающий память павших в Великой Отечественной войне 1941-45 годов.
Об этом сообщает ГНКО «Государственная служба охраны исторической среды» Республики Арцах, отмечая, что Мемориал Славы в Бердзоре был также посвящен армянам, героически павшим в Кашатагском районе во время Арцахской освободительной войны.
Имена героев выгравированы на трех стенах мемориала. Мемориал Славы включает в себя три хачкара. Один посвящен «Особому полку». Другой посвящен армянам, павшим за освобождение Шуши, а третий – Вазгену Саргсяну.