Մենք միայնակ չենք՝ դաշնակիցներ ունենք, հայկական բանակը կա. պետք է ուղղակի գործել. Արմեն Այվազյան
Ալիևը միջազգային լուրջ քաղաքական գործիչ չէ, մեծ կշիռ չունի, թույլ պետական գործիչ է, բայց նա վայելում է հավաքական Արևմուտքի ամբողջական աջակցությունը, որովհետև նրա վարած քաղաքականությունը համընկնում է Արևմուտքի շահերի հետ, Aysor.am-ի հետ զրույցում նշել է քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արմեն Այվազյանը։
«Արևմուտքի նպատակն է այս տարածաշրջանում հաստատել հարյուր տոկոս վերահսկողություն։ Թուրքիային, Ադրբեջանին աջակցում է՝ ռուսական գործոնն այստեղ չեզոքացնելու համար։ Հարց է առաջանում՝ այդ դեպքում ինչու է Ռուսաստանը սատարում Ալիևին, նրա վարած քաղաքականությունը։ ՌԴ նախագահն աջակցում է Ալիևին՝ առաջնորդվելով ՌԴ այսօրեական, իրադրային խնդիրներով (Ուկրաինայի դեմ պատերազմ, հարավի ուղղությամբ ճանապարհները բաց պահելու հրամայական, Արևմուտքի սանկցիաներից խուսափելու կարիք)։ ՌԴ իշխանությունների վարած քաղաքականությունը մարտավարական տեսանկյունից այս պահին գուցե շահութաբեր է, բայց ռազմավարական առումով հարվածում է հենց Ռուսաստանի շահերին», - ասել է նա։
Արմեն Այվազյանը չի բացառում, որ կա Ռուսաստան-Արևմուտք գործարք. գուցե Ռուսաստանն Արևմուտքի հետ համաձայնեցրել է այս տարածաշրջանից նահանջի դրույթները. որպես հետևանք տուժելու է Հայաստանը, Ադրբեջանը շահող կողմ է լինեու։ Հստակ չէ՝ 2025 թվականին Ռուսաստանն ինչ վիճակում կլինի, կկարողանա՞ խաղաղապահ զորքերը պահել Արցախում, եթե այո, ինչ գնով։
Արմեն Այվազյանի գնահատմամբ, Արցախում պետք է պատրաստվեն վատագույն սցենարին՝ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի դուրս գալուն. «Ալիևի որևէ հայտարարություն մեզ այլևս չպետք է զարմացնի, դրանք անսպասելի կարող են թվալ միայն Փաշինյանի մանիպուլյացիաներին տրվող լսարանին։ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե խաղաղությունն է երաշխավորում Հայաստանի անվտանգությունը, հերթական մանիպուլյացիան է, պատերազմող երկրի ղեկավարը չի կարող այդպիսի միտք արտաբերել։ Բանակն է ապահովում խաղաղություն և ոչ թե խաղաղությունը՝ անվտանգություն։ Փաշինյանը հետևողականորեն նենգափոխում է ռազմավարական կարևորագույն հասկացություններ։ 2020 թվականի նոյեմբերին ստեղծեց այնպիսի տպավորություն՝ իբրև թե հիմա մենք տարածքները կհանձնենք և կլինի խաղաղություն։ Մինչև այսօր յուրաքանչյուր բանակցությունից հետո տրամադրություն է ստեղծում՝ թե այ հիմա կլինի խաղաղություն, իսկ մենք ճիշտ հակառակի ականատեսն ենք լինում։ Ադրբեջանի ախորժակը գնալով բացվում է, Ալիևը ոչ միայն այլևս չի թաքցնում Արցախի հայաթափման մտադրության մասին, այլ նաև նույնքան բացահայտ հավակնություններ է ներկայացնում ՀՀ տարածքների նկատմամբ»։
Ստեղծված իրավիճակում Այվազյանը լուծում համարում է Փաշինյանի օրակարգը մերժելը, ինչպես նաև Ադրբեջանի գործողություններին համաչափ պատասխանելը. «Ադրբեջանական սադրանքներին պետք է այնպես պատասխանել, որ հերթական սադրանքի գնալու ցանկություն չառաջանա, այդ ճանապարհին մեզ պետք են դաշնակիցներ, այս պահի դրությամբ Արևմուտքը մեզ դաշնակից չէ, Ռուսաստանն այս հարցում դաշնակից չէ, իսկ ահա Իրանը կարող է լինել դաշնակից, գուցե թե Հնդկաստանն էլ։ Մենք միայնակ չենք, դաշնակիցներ ունենք, հայկական բանակը կա, պետք է ուղղակի գործել»։
Անդրադառնալով ադրբեջանական ուժերի՝ Սյունիքից երկու զինծառայող առևանգելու գործողությանը, Այվազյանը ընդգծում է՝ եթե թշնամին ներթափանցում է քո տարածք, կատարում է գործողություն, դու պիտի կատարես նմանատիպ գործողություն՝ կամ ավելի մեծ չափերի կամ առնվազն նման չափերի։ Մենք ունենք Ադրբեջանում պահվող մի քանի տասնյակ գերիներ, եթե ՀՀ ղեկավարությունը վարվեր դասական սցենարով, մենք էլ պետք է վերցնեինք նույնքան գերիներ, հետո փոխանակեինք։
Արմեն Այվազյանն ընդգծում է՝ Ադրբեջանը գործում է սպանելու նպատակադրմամբ, մենք չենք կարող դրան ուղղակի խոսքերով հակազդել։ Չի կարելի նախաձեռնողականությունը զիջել թշնամուն, որ ինքը ընտրի՝ երբ, որ հատվածում ինչպես գործել։

У нас есть союзники, есть армянская армия, нужно просто действовать – Армен Айвазян
Алиев не обладает большим весом в мире, не является серьезным политическим деятелем, однако имеет пользуется поддержкой коллективного Запада, поскольку проводимая им политика совпадает с интересами Запада, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am доктор политических наук Армен Айвазян.
«Цель Запада установить в этом регионе стопроцентный контроль. Турцию, Азербайджан поддерживают для нейтрализации российского фактора. Возникает вопрос: почему в таком случае Россия поддерживает Алиева, руководствуясь сиюминутными, ситуационными интересами (война против Украины, императив иметь открытые дороги в южном направлении, необходимость ухода от санкций Запада). Возможно, на данный момент проводимая властями РФ выгодна с тактической точки зрения, однако стратегическом плане наносит удар интересам России», - сказал он.
Армен Айвазян не исключает, что между Россией и Западом состоялась сделка, возможно, Россия согласовала с Западом положения выхода из этого региона, но в результате этого пострадает Армения, а Азербайджан будет выигравшей стороной.
Не ясно, в каком положении будет Россия в 2025 году, сможет ли сохранить миротворческие силы в Арцахеи если да, то в какой ценой.
По оценке Армена Айвазяна, в Арцахе нужно готовится к худшему сценарию, к выводу российского миротворческого контингента: «Никакое заявление Алиева нас больше не должно удивлять, они могут показаться неожиданными только аудитории, которая поддается манипуляциям Пашиняна. Заявление Пашиняна о том, что безопасность Армении гарантирует мир – очередная манипуляция, глава находящейся в войне страны не может выражать такую мысль. Армия обеспечивает мир, а не мир – безопасность. Пашинян последовательно искажает важнейшие стратегические понятия. В ноябре 2020 года он создал впечатление, будто мы сдадим наши территории и наступит мир. До сих пор после каждых переговоров создается настроение, что вот-вот наступит мир, но мы становимся свидетелями противоположного. Аппетит Азербайджана растет с каждым днем, Азербайджан не только не скрывает своего намерения изгнать армян из Арцаха, но и открыто претендует на территории Армении».
В создавшейся ситуации, по мнению Айвазяна, решением может быть отказ от повестки Никола Пашиняна, а также адекватный ответ на действия Азербайджана. «На азербайджанские провокации нужно так ответить, чтобы у него больше не возникало желания совершить очередную провокацию, на этом пути нам нужны союзники. На данной момент, Запад не является нашим союзником, Россия тоже, нашим союзником может стать вот Иран, возможно Индия. Мы не одиноки, у нас есть союзники, есть армянская армия, нужно просто действовать».
Касаясь похищения азербайджанскими ВС двух армянских военнослужащих в Сюнике, Айвазян подчеркнул, что если враг проникает на твою территорию, совершает подобное действие, то тебе нужно предпринять такое же действие. «У нас есть удерживаемые в Азербайджане несколько десятков пленных, если бы руководство Армении действовало по классическому сценарию, то мы тоже должны были взять в плен столько же пленных, чтобы потом обменять их», - отметил он.
Армен Айвазян подчеркнул, что нельзя уступать инициативу врагу, позволять, чтобы он выбирал, на каком участке, когда и как действовать.