Նիկոլ Փաշինյանն Արգենտինայի խորհրդարանական պատվիրակության հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Արգենտինայի Սենատի և Պատգամավորների պալատի անդամներից բաղկացած խորհրդարանական պատվիրակությանը, որը ղեկավարում է Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խմբի նախագահ Գիժերմո Անդրադան:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և կարևորել հայ-արգենտինական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը: Վարչապետը գոհունակությամբ է նշել Արգենտինայի Սենատում Հայաստանի համար զգայուն հարցերի վերաբերյալ սկզբունքային դիրքորոշումների արտահայտումը, ինչը տեղի է ունենում նաև բարեկամական խմբի անդամների ակտիվ գործունեության արդյունքում: «Հույս ունեմ, որ ձեր այցի արդյունքներով երկկողմ քաղաքական, տնտեսական և մշակութային երկխոսությունը կշարունակի զարգանալ ու ամրապնդվել»,- ասել է վարչապետը:
Արգենտինայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամները երկու երկրների համագործակցության առավել սերտացման գործում ընդգծել են այդ երկրի հայ համայնքի դերը: Գիժերմո Անդրադան հավելել է, որ շարունակելու են ակտիվորեն նպաստել տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային նշանակության հարցերի: Մասնավորապես, քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, ԼՂ բնակչությանն էթնիկ զտման ենթարկելու Ադրբեջանի քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անթույլատրելի են համարել Ադրբեջանի իշխանությունների ագրեսիվ հռետորաբանությունն ու բանակցային գործընթացը վիժեցնելու փորձերը: Կարևորվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերի հասցեագրումը:

Никол Пашинян обсудил с парламентской делегацией Аргентины региональные вопросы
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию представителей Сената и Палаты депутатов Аргентины во главе с председателем группы дружбы Аргентина-Армения Сената Аргентинской Республики Гильермо Андрадой, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр приветствовал визит делегации в Армению и подчеркнул важность развития армяно-аргентинских отношений. Никол Пашинян с удовлетворением подчеркнул принципиальные позиции Сената Аргентины по чувствительным для Армении вопросам, что является результатом в том числе и активной деятельности членов группы дружбы. «Надеюсь, что в результате вашего визита двусторонний политический, экономический и культурный диалог будет и впредь развиваться и укрепляться», - сказал премьер-министр.
Члены парламентской делегации Аргентины подчеркнули роль армянской общины в налаживании тесного сотрудничества между двумя странами. Гильермо Андрада добавил, что они и впредь будут активно способствовать расширению и углублению сотрудничества в различных областях.
В ходе встречи были затронуты вопросы регионального значения. В частности, были обсуждены вопросы, связанные с гуманитарным кризисом, возникшим в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и проводимой Азербайджаном политикой по этнической чистке населения Нагорного Карабаха. Собеседники подчеркнули неприемлемость агрессивной риторики властей Азербайджана и попытки сорвать переговорный процесс. Была подчеркнута важность решения вопросов, связанных с правами и безопасностью населения Нагорного Карабаха.