Աղետի հեղինակները. «Այլընտրանքային նախագծեր խումբ»
Նույն օրում նախագահը, վարչապետը և ԱԳՆ-ն իրավիճակի և զարգացումների վերաբերյալ տարբեր բաներ են ասում, իրարամերժ գնահատականներ տալիս։ Նման պետությունը չի կարող որևէ հաջողություն ունենալ։ Այն միայն կարող է սպասել աղետին, այս մասին հայտարարություն է տարածել «Այլընտրանքային նախագծեր խումբը»։
«Նախագահ. «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելը շատ կարևոր հայտարարություն էր։ Հայտնում եմ իմ աջակցությունը Ձեզ և կառավարությանը այն քաղաքականության վերաբերյալ, որը միտված է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը»։
ԱԳՆ. «Ուշագրավ է, որ Ադրբեջանի նախագահը ոչ միայն ցեղասպան սպառնալքիներ է հնչեցնում ԼՂ բնակչության նկատմամբ, այլ կասկածի տակ դնում ՀՀ անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը»։
Վարչապետն էլ լրացուցիչ բացատրությունների կարիք է զգում, արդյո՞ք Ալիևը հրաժարվում է բրյուսելյան պայմանավորվածություններից։ Իսկապես արդյո՞ք։
Ալիևն էլ ասում է՝ Արցախում բռնի տեղահանություն և իր պայմաններով սահմանների ճշգրտում Հայաստանի հետ։ Այս տեսակետի էլ ինչը՞ ճշգրտես։
Հանձնված հասարակություններին միայն աղետ է սպասում։ Բայց հենց սա հանձնված հասարակությունները երբեք չեն հասկանում։
Ո՞րն է լուծումը։ Կա հասարակության մի շերտ, որը իրականությունը շատ լավ հասկանում է, այդ շերտի մեջ էլ կա մի շերտ, որը պատրաստ է պայքարել, պայքարողների մեջ էլ կա մի նեղ շերտ, որը կարող է ճիշտ գաղափարներ տալ, ճիշտ կոնսոլիդացիոն ձևակերպումներ։ Մի պահից իներտ հասարակությունը սկսում է արթնանալ, ու նրա պահանջով լինում է նոր նախագահ, նոր վարչապետ, նոր կառավարող թիմ, որը կսկսի գրագետ կառավարել պետությունը», - նշված է հայտարարության մեջ։

Авторы катастрофы: Группа «Альтернативные проекты»
Президент, премьер-министр и МИД Армении в один и тот же день озвучивают разные заявления, дают противоречивые оценки ситуации и процессам. Подобное государство не может достичь какого-либо успеха. Его ждет только катастрофа, об этом говорится в заявлении, распространённом Группой «Альтернативные проекты».
«Президент: ″Признание территориальной целостности Азербайджана – очень важное заявление. Хочу ещё раз выразить свою поддержку Вам и Правительству в отношении той политики, которая нацелена на установление мира в регионе″.
МИД: ″Примечательно, что президент Азербайджана не только озвучивает геноцидальные угрозы в отношении населения Нагорного Карабаха, но и ставит под сомнение независимость и территориальную целостность Республики Армения″.
У премьер-министра вызывают вопросы заявления Азербайджана, ему нужно дополнительное разъяснение: отказывается ли Алиев от брюссельских договоренностей? Действительно?
А Алиев говорит: насильственная депортация армян из Арцаха и уточнении границ с Арменией на его условиях. Что еще уточнять в этой точке зрения?
Сдавшиеся общества ждет только катастрофа. Но сдавшиеся общества именно этого никогда не понимают.
Каков выход? Есть слой общества, который очень хорошо осознает реальность, а в нем есть еще один слой, который готов бороться. Среди тех, кто борется, также есть узкая группа, которая может предложить правильные идеи, правильные консолидирующие формулировки. С какого-то момента инертное общество начинает пробуждаться и по его требованию будет новый президент, новый премьер-министр, новая управляющая команда, которая начнет грамотно управлять государством», - отмечается в заявлении.