44-օրյա պատերազմը 2018-ի ապրիլյան իրադարձությունների ուղիղ հետևանքն է. Արտակ Զաքարյանի պատասխանը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
31/05/2023 12:17
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ի ժամանակ հայտարարեց, որ 44-օրյա պատերազմը 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի շարունակությունն էր: «Ի վերջո, չմոռանանք՝ 2018 թվականի ապրիլին Սերժ Սարգսյանը, որպես վարչապետի թեկնածու, պատերազմի անոնս արել էր, այն ժամանակ դեռ հեղափոխություն տեղի չէր ունեցել, ու սա շատ կարևոր ըմբռնում է՝ ինչո՞ւ ժողովրդավարական իշխանությունը չկարողացավ խուսափել պատերազմից», - նշել է  Փաշինյանը։
Նախկինում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը հաճախ էին հայտարարում, որ 44-օրյա պատերազմի մեղավորները եղել են նախկինները, սակայն վերջերս մի քանի անգամ Փաշինյանը հիմնական մեղավորությունը, կարծես, բարդում է հենց Սերժ Սարգսյանի վրա:
Aysor.am-ի հետ զրույցում ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանն ասաց, որ 44-օրյա պատերազմը 2018 թվականի ապրիլյան իրադարձությունների ուղիղ հետևանքն էր.
«Ինչո՞ւ է թիրախավորում Սերժ Սարգսյանին և ՀՀԿ-ին։ Երևի մտածում է, որ արմատական և կառուցվածքային ընդդիմության հիմնական ուժերից մեկը Հանրապետականն է և Սերժ Սարգսյանը, որը վերջին հինգ տարիներին  ֆունդամենտալ կերպով եղել է իր դիրքերում: Եվ առ այսօր, այն խնդիրները, որոնք ՀՀԿ-ն բարձրաձայնել ու մատնանշել է, ցավոք, սխալ դուրս չի եկել: Եվ հիմա նրանք շատ լավ հասկանում են, որ էլի ՀՀԿ-ն է, որ անընդհատ թմբկահարում է հաջորդ  կապիտուլացիայի մասին և արդեն իսկ Հայաստանին հասցվող ծանրագույն վտանգները: 44-օրյա պատերազմը 2018 թվականի ապրիլյան իրադարձությունների ուղիղ հետևանքն է, այլ ոչ թե 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի: Նիկոլը ճիշտ է ասում, ուղղակի 2 տարի հետ է գնացել, այնինչ պետք է բարի լինի և ասի, որ իրենք են բերել պատերազմը: Ես այս իմ ասածները կարող եմ ապացուցել ՄԱԿ-ի ամբիոնից սկսած մինչև Նիկոլենց գյուղի գյուղսովետի ժողով»:
Զաքարյանի խոսքով՝ եթե չլինեին 2018-ապրիլյան դեպքերը, չէր լինի նաև 44-օրյա պատերազմը. «Եթե Նիկոլը ժողովրդին մոլորության մեջ չգցեր և չհաներ պետության դեմ ու չսկսեր հակաղարաբաղյան ու հակապետական շարժումը, պատերազմ չէինք ունենա: Խեղճ ժողովուրդը մտածում էր, որ հօգուտ իրեն է լինելու, բայց ընհդակառակը դուրս եկավ՝ հօգուտ թշնամու եղավ»:
Անդրադառնալով 2018 թվականին Սերժ Սարգսյանի՝ բանակցությունների մասին հայտարարություններին, Արտակ Զաքարյանը նշեց. «Սերժ Սարգսյանն ընդամենը ասել է, որ Ադրբեջանի պատճառով բանակցությունները փակուղային են և լավատեսություն չեն ներշնչում: Հիմա՝ ում կիսատ ուղեղն ինչ ենթադրություններ է այդտեղից արել, դա արդեն իրենց գործն է: Հստակ էր, որ այդտեղ խոսքը բանակցային գործընթացի մասին էր, որտեղ Ադրբեջանն ինքն իրեն դրել էր փակուղու մեջ, որովհետև այլևս հակադրելու որևէ ռեսուրս չուներ: Սարգսյանի հայտարարությունն ամենևին էլ պատերազմի անոնս չի եղել»:

44-дневная война – прямое следствие апрельских событий 2018 года: Артак Закарян ответил Николу Пашиняну
31/05/2023 18:17
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня в ходе «Армянского форума демократии», что 44-дневная война была продолжением войны 2016 года.
«В конце концов, не нужно забывать, что в апреле 2018 года Серж Саргсян, как кандидат в премьер-министры, сделал анонс войны, революция тогда еще не произошла, и очень важное понять, почему демократическая власть не смогла избежать войны?», - отметил Никол Пашинян.
В прошлом премьер-министр Никол Пашинян и его команда часто заявляли, что в 44-дневной войне виновны бывшие, однако в последнее время Пашинян уже несколько раз возлагает основную вину именно на Сержа Саргсяна.
В беседе с корреспондентом Aysor.am, бывший депутат парламента от Республиканской партии Армении, бывший заместитель министр обороны Артак Закарян заявил, что 44-дневная война является прямым следствием апрельских событий 2018 года.
«Почему он превращает в мишень Сержа Саргсяна и Республиканскую партию? Наверное, думает, что одной из основных радикальных и структурных сил оппозиции являются Республиканская партия и Серж Саргсян, которые последние пять лет придерживались своих фундаментальных позиций. К сожалению, все те проблемы, о которых РПА говорила, до сих не оказалась неправа. Сейчас они очень хорошо понимают, что РПА снова постоянно предупреждает о следующей капитуляции и тяжелейших угрозах для Армении. 44-дневная война – прямое следствие апрельских событий 2018 года, а не апрельской войны 2016 года. Никол ошибся на два года, он должен был сказать, что войну принесли они. Я могу доказать то, что сказал, начиная с трибуны ООН и заканчивая собранием сельсовета родного села Никола».
По словам Артака Закаряна, если бы не было событий 2018 года, то 44-дневной войны не было бы: «Если бы Никол не ввел в заблуждение народ и не поднял против государства, не начал антикарабахского и антигосударственного движения, война не произошла бы. Бедный народ думал, что все это в его интересах, но оказалось наоборот, в пользу врага».
Касаясь заявлений Сержа Сагсяна в 2018 году относительно переговоров, Артак Закарян отметил: «Серж Саргсян сказал только, что из-за Азербайджана переговоры зашли в тупик и не внушают оптимизма. Теперь, чей полумозг какие предположения сделал из этого, это уже их дело. Было очевидно, что речь идет о переговорном процессе, в котором Азербайджан загнал себя в тупик, поскольку не имел больше ресурсов противостояния. Заявление Саргсяна отнюдь не было анонсом войны».