Ցեղասպանության ճանաչումն օդի մեջ բան չի տալիս մեզ՝ բացի բարոյական շոյվածությունից. Սինանյան
Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն ավարտվել է։ Ցեղասպանության փաստը պետք է ուղղակիորեն կապվի մեր ժողովրդի այն հատվածի անվտանգության հետ, որը մնացել և ապրում է իր հայրենի պատմական հողի վրա, ԱԺ-ում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։
«Այսինքն՝ ոչ թե պետք է ասենք ցեղասպանություն է եղել և դուք ճանաչեք, այլ պետք է ասենք՝ ցեղասպանություն է եղել և կարևոր է ճանաչելը, քանի որ եթե դուք չեք ճանաչում, ցեղասպանություն իրագործողները կարող են դա անել նաև Արևելյան Հայաստանի բոլոր տարածքների նկատմամբ։
Ցեղասպանության ճանաչումն օդի մեջ բան չի տալիս մեզ՝ բացի բարոյական շոյվածությունից։ Մենք պետք է դա կապենք այսօրվա մեր անվտանգության հետ», - ասաց Սինանյանը։
Նա ասաց, թե մեծ ջանքեր են ներդրվում ցեղասպանության ճանաչման հարցում, ինքն էլ Հայ դատի գրասենյակի հետ մեծ աշխատանք է կատարել.
«Բայց միշտ ասել եմ, որ կապը չեմ տեսնում։ Միշտ ասել եմ՝ եղբա՛յր, կապեք մեր այսօրվա անվտանգային խնդիրների հետ»։

Заре Синанян считает, что процесс признания Геноцида армян завершился
Процесс признания Геноцида армян завершился. Факт Геноцида должен напрямую связываться с безопасностью той части народа, которая осталась и живет на своей исторической земле, заявил сегодня журналистам в парламенте Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян.
«То есть, вместо того чтобы говорить: был геноцид, и вы признайте, мы должны говорить: геноцид был и важно признать это, поскольку если вы не признаете, то осуществившие геноцид могут сделать это также в отношении всех территорий Восточной Армении.
Признание Геноцида просто в воздухе ничего не дает нам, кроме моральной удовлетворенности. Мы должны связать это с нашей сегодняшней безопасностью», - сказал Синанян.
Он отметил, что прилагаются большие усилия в вопросе признания Геноцида армян, он тоже выполнил большую работу с офисом «Ай дата»:
«Но я всегда говорил, что не вижу связи. Всегда говорил, нужно связать это с нашими сегодняшними проблемами безопасности».