Սինանյանը պարզաբանեց, թե ինչու է Փաշինյանն անհամբեր սպասում Էրդողանի հետ հանդիպմանը
Դիվանագիտության մեջ արարողակարգ կա և ինչ-որ արտահայտություններ կան, որոնք ստանդարտ օգտագործվում են և դրանցից կախվելը և դրանց մեջ մեծ իմաստ դնելը ժամանակի վատնում է, ԱԺ-ում լրագրողներին ասաց Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ արձագանքելով հարցին, թե նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ Էրդողանին շնորհավորելիս Նիկոլ Փաշինյանն ինչո՞ւ է ասել, որ անհամբեր սպասում է իրենց հանդիպմանը։
«Ինչո՞ւ է կարևոր, որ Էրդողանի հետ մեր վարչապետը հանդիպի, որովհետև երբ առավոտյան արթնանում ենք, արթնանում ենք այս իրականության մեջ։ Մեր իրականությունը հետևյալն է՝ արևմուտքում 85 մլն բնակչությամբ հարևան ունենք, անունը Թուրքիայի Հանրապետություն է, այդ Հանրապետությունն այսօր վերընտրված նախագահ ունի, անունը՝ Էրդողան։ Արևելքում գտնվող հարևանի մասին չեմ նշում։ Այս երկուսի արանքում մենք մի պետություն ենք, որը պետք է գոյատևի, ոչ թե ապրի։ Հետևաբար, մեր ղեկավարությունը պետք է խոսի իրենց ղեկավարության հետ։ Դա աքսիոմատիկ բան է», - ասաց Զարեհ Սինանյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե հասարակության շրջանում վրդովվմունք կա, քանի որ վարչապետն իր խոսքում նշել է «անհամբեր» բառը մի մարդու հետ հանդիպման մասին, ով պահանջում է Երևանում ապամոնտաժել Նեմեսիսի հուշարձանը՝ Սինանյանն արձագանքեց.
«Թերևս, եթե ես լինեի խոսք գրողը, կարող է այդ բառերը չօգտագործեի։ Բայց այդպես գրվել է և դրա մեջ շատ էներգիա դնելը ոչինչ չի փոխելու»։

Заре Синанян объяснил, почему Пашинян с нетерпением ждет встречи с Эрдоганом
В дипломатии есть протокол и есть какие-то выражения, которые стандартно используются и искать в них большой смысл, просто потеря времени, заявил сегодня в беседе с журналистами в парламенте Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, касаясь вопроса, почему Никол Пашинян поздравляя Эрдогана с победой на выборах заявил, что с нетерпением ждет встречи с ним.
«Почему важно, чтобы наш премьер-министр встретился с Эрдоганом? Потому что, когда мы просыпаемся утром, то просыпаемся в этой действительности. Наша действительность –следующая: на западе у нас есть сосед с населением в 85 млн. человек, который называется Турецкая Республика и сегодня в этой Республике есть переизбранный президент, имя которого Эрдоган. О находящемся на востоке соседе я не говорю. Между этими двумя находится наше государство, которое должно существовать, а не жить. Следовательно, наше руководство должно говорить с их лидерами. Это аксиома», - сказал Синанян.
На замечание журналиста, что в обществе возмущены тем, что премьер-министр Армении отметил, что с «нетерпением» ждет встречи с человеком, который требует снести памятник героям операции «Немезис», Синанян ответил:
«Пожалуй, если бы я был спичрайтером, возможно, не употребил бы эти слова. Но так было написано и тратить на это много энергии ничего не изменит».