«Հրապարակ». Բազմաթիվ մարդկանց ներքին կարգով «բրոնյաներ» են տվել՝ ազատելով պատերազմական գործողություններին և վարժական հավաքներին մասնակցելուց
31/05/2023 10:01
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Պաշտպանության նախարարության մեր աղբյուրներն ասում են, որ ներքին կարգով, տարբեր որոշումներով բազմաթիվ մարդկանց «բրոնյաներ» են տվել՝ ազատելով պատերազմական գործողություններին և վարժական հավաքներին մասնակցությունից՝ Ազգային ժողովի, նախարարության աշխատակիցներից մինչև մասնավոր ընկերություններում աշխատող որոշ անձինք։
Մասնավորներում «բրոնյա» ստացած մարդկանց որակավորել են իբրև «կարևոր մասնագետներ», որոնց գործունեությունը հույժ անհրաժեշտ է երկրին և չի կարող պատերազմական իրավիճակում կանգնել, ուստի նրանք ենթակա չեն հավաքագրման։
Նշենք, որ պետությունը «բրոնյա» է տալիս կոնկրետ մարդկանց, ում բացակայությունը կարող է խաթարել տվյալ հիմնարկի աշխատանքները, ընդ որում՝ դրանք վերաբերում են թե՛ պետական և թե՛ մասնավոր ոլորտներին»։

«Грапарак»: В Армении многочисленным людям во внутреннем порядке предоставлена «бронь» от мобилизации
31/05/2023 12:13
Газета «Грапарак» пишет: «Наши источники в Минобороны Армении сообщают, что во внутреннем порядке, разными решениями многочисленным людям предоставлена «бронь» от призыва в армию во время военных действий и участия в учебных сборах – от сотрудников Национального Собрания, министерств до некоторых лиц, работающих в частных компаниях.
В частности, получившие «бронь» люди квалифицированы как «важные специалисты», деятельность которых строго необходима для страны и не может быть приостановлена во время войны, посему они не подлежат мобилизации.
Отметим, что государство предоставляет «бронь» конкретным людям, отсутствие которых может нарушить работу данного учреждения, причем это касается как государственного, так и частного сектора».