Եթե Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը տեղի չունենա, խնդիրը չի լուծվելու. այլ տարբերակը ցեղասպանությունն է. Ալեն Սիմոնյան
01/06/2023 13:11
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարևոր է համարում, որ խաղաղության պայմանագրից հետո երաշխիքներ լինեն։
«Մենք տեսնում ենք, որ ունենք նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթ, որի բոլոր կետերն ինչ-որ չափ խախտված են ու այն երաշխավորը, այն պետությունը, որը երաշխավոր է հանդիսանում, ցավոք սրտի, ոչ բավարար կերպով է արձագանքում», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Ալեն Սիմոնյանը կարծում է՝ եթե Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը տեղի չունենա, խնդիրը չի լուծվելու։
«Այլ տարբերակը ցեղասպանությունն է, որը թույլ չենք տա։ Ադրբեջանական իշխանությունները պետք է մտածեն, որ այդ հարցն իրենց համար շատ ավելի կարևոր է, քան՝ մեզ համար»,- նշեց նա։
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի համար սկզբունքային հարց է, որ ադրբեջանական զորքերը դուրս գան ՀՀ սուվերեն տարածքից։

Ален Симонян: Без диалога между Баку и Степанакертом проблема не решится, альтернатива этому – геноцид
Спикер парламента Армении Ален Симонян считает важным, чтобы мирный договор был подкреплен гарантиями.
«Мы видим, что у нас есть документ от 9 ноября, однако почти все пункты этого заявления нарушены и государство, которое выступает гарантом, к сожалению, не реагирует на это надлежащим образом», - заявил он в беседе с журналистами.
Ален Симонян считает, что без диалога между Баку и Степанакертом проблема не решится.
«Альтернатива этому – геноцид, которого мы не допустим. Азербайджанские власти должны подумать о том, что этот вопрос для них намного важнее, чем для нас», - отметил он.
По словам спикера парламента, для Армении является принципиальным вопрос вывода азербайджанских войск с суверенной территории Республики Армения.