«Հրապարակ». Ինչու է պետությունը շարունակում տնային կալանքի տեխնիկական միջոցների գնման համար գումարներ ծախսել
01/06/2023 09:52
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արդարադատության նախարարությունը 110 մլն դրամ արժողությամբ համակարգչային հսկողության սարքեր է ձեռք բերել։ Գնումը կատարվում է ENIGMA information protection Systems ընկերությունից։ Արդարադատության նախարարությունից փորձեցինք ճշտել, թե ինչ համակարգ է, ինչի համար։
«Պրոբացիայի ծառայության կողմից տնային կալանք և վարչական հսկողություն իրականացնելու համար էլեկտրոնային հսկողության սարքավորումներն են: Լեհական կազմակերպությունից նոր խմբաքանակ է ձեռք բերվել՝ պատշաճ և ժամանակին վերահսկողություն իրականացնելու համար»,- պատասխանեցին մեզ։
Փաստորեն, պետությունը շարունակում է տնային կալանքի տեխնիկական միջոցների գնման համար գումարներ ծախսել, սակայն կալանքը, որն անձը կրում է քրեակատարողական հիմնարկներում, մնում է այն հիմնական խափանման միջոցը, որը կիրառվում է մեղադրյալների նկատմամբ»։

«Грапарак»: Государство продолжает тратить финансовые средства на технические средства контроля домашнего ареста
01/06/2023 11:49
Министерство юстиции закупило устройства для компьютерного контроля на сумму 110 млн драмов, пишет газета «Грапарак».  Устройства приобретены у компании ENIGMA Information Protection Systems.
«Мы попытались уточнить в министерстве юстиции, что это за система и зачем она нужна.
″Это приборы для электронного контроля, которые используются службой пробации при применении домашнего ареста или административного контроля. У польской компании приобретена новая партия для осуществления надлежащего и своевременного контроля″, - отметили нам.
Фактически, государство продолжает тратить финансовые средства на закупку технических средств контроля домашнего ареста несмотря на то, что основной мерой пресечения, которая применяется в отношении обвиняемых, остается заключение под стражу», - пишет газета.