Շվեդիայի և Գերմանիայի հայ համայնքները խստորեն դատապարտում են Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, որ ՀՀ-ն պատրաստ է ճանաչել Արցախն Ադրբեջանի կազմում
02/06/2023 11:45
Շվեդիայի եւ Գերմանիայի հայ համայնքի խորհուրդները հանդես են եկել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովին զորակցող, ինչպես նաեւ Փաշինյանի՝ մայիսի 22-ի հայտարարությունը դատապարտող հայտարարություններով։
Հայտարարությունները՝ ստորև
Գերմանահայոց Կեդրոնական Խորհուրդը զորակցությունն է հայտնում Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի հայտարարությանը՝ համարելով որ Արցախի Հանրապետությունը չի կարող ճանաչվել Ադրբեջանի մաս որեւէ կառույցի կողմից, հատկապես Հայաստանի Հանրապետության իշխանության։
Արցախի կարգավիճակն արդեն իսկ որոշվել է 1991թ. դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական կամարտահայտությամբ, որը բխել է ՄԱԿ «ժողովուրդների և ազգերի ինքնորոշման մասին» բանաձևից և որևէ իշխանություն իրավասու չէ այն վիճարկել։
Նիկոլ Փաշինյանը, փաստորեն, իր այդ հանձնառությամբ նաեւ խախտում է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի և Սահմանադրության ամրագրումներն Արցախի մասին, քանզի Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի համարել միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»։
Կոչ ենք անում համայն հայությանը համախմբվել Արցախի Ինքնորոշման իրավունքի եւ ՀՀ ինքնիշխան տարածքների պաշտպանության շուրջ եւ թույլ չտալ ՀՀ օրվա իշխանությունների կողմից Արցախի Հանրապետությունը և ՀՀ ինքնիշխան տարածքները Ադրբեջանին զիջելուն, համայն հայության համախմբման շնորհիվ է միայն հնարավոր հաղթական ելքը այս դժվարին իրավիճակից, այլապես աղետալի հետեւանքները հայկական պետականության համար անխուսափելի կլինեն:
Շվեդիայի հայկական կազմակերպությունների միությունը (UAAS) խստորեն դատապարտում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մայիսի 22-ի հայտարարությունն առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է ճանաչել Արցախն Ադրբեջանի կազմում։
Հայտարարությունն ակնհայտորեն հակասում է միջազգային իրավունքի այնպիսի դրույթների, ինչպիսիք են՝ ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, ինչպես նաև սուվերենությունը և միջազգային քաղաքական կարգավիճակն ընտրելու իրավունքը։
Հայտարարությունը հակասում է նաև 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի հանրապետական ​​հանրաքվեի ժամանակ արտահայտած Արցախի պետական ​​անկախության հռչակագրին։ Արցախի կարգավիճակն արդեն որոշվել է ժողովրդի արտահայտված կամքով, այնուհետև մի քանի անգամ վերահաստատվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից։ Վերջին վերահաստատումը եղել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունից անմիջապես հետո։
Ավելին, Արցախի ժողովրդի համար ցանկացած կայուն և տևական լուծում պետք է վայելի հակամարտությունում ներգրավված բոլոր կողմերի աջակցությունը։ Շվեդիայի հայկական կազմակերպությունների միությունը (UAAS) այն կարծիքին է, որ Հայաստանի վարչապետի հայտարարած լուծումը չի հանգեցնի Արցախում խաղաղության, քանի որ այն ընդունելի չէ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի համար։ Ընդհակառակը՝ առաջարկվող տարբերակն իրագործման պարագայում վտանգի տակ է դնում Արցախի ազգաբնակչության անվտանգությունը և կարող է առաջացնել այնպիսի պայմաններ, որոնք 90-ականներին, Խորհրդային Միության փլզումից հետո ազգամիջյան հակամարտության պատճառ դարձան։

Армянские общины Швеции и Германии строго осуждают заявление Никола Пашиняна о готовности признать Арцах в составе Азербайджана
02/06/2023 13:28
Советы армянских общин Швеции и Германии выступили с заявлениями в поддержку заявления Национального собрания Республики Арцах, а также осудили озвученное 22 мая Николом Пашиняном заявление.
Центральный совет армян Германии заявляет о своей поддержке заявлению Национального собрания Республики Арцах, считая, что Республика Арцах не может быть признана частью Азербайджана какой-либо структурой, особенно – властями Республики Армения.
Статус Арцаха уже определен общенародным волеизъявлением на референдуме 10 декабря 1991 года, который исходит из принципа ООН о праве народов и наций на самоопределение, и никакая власть не правомочна оспаривать его.
Никол Пашинян, фактически, этим своим обязательством нарушает закрепленные в Декларации о независимости и Конституции Республики Армения положения об Арцахе, поскольку в решении Верховного Совета РА от 8 июля 1992 года говорится: «Считать неприемлемым для Республики Армения любой международный или межгосударственный документ, в котором Нагорно-Карабахская Республика будет указана в составе Азербайджана».
Призываем армянство всего мира объединиться вокруг защиты права народа Арцаха на самоопределение и суверенных территорий Республики Армения и не позволить действующей власти сдать Республику Арцах и суверенные территории Армении Азербайджану. Только благодаря консолидации всего армянства возможен выход из сложнейшей ситуации, в противном случае катастрофические последствия для армянского государства будут неизбежными.
Союз армянских ассоциаций Швеции (UAAS) строго осуждает заявление премьер-министра Никола Пашиняна от 22 мая о том, что Республика Армения готова признать Арцах в составе Азербайджана. Это заявление явно противоречит таким положениям международного права как право наций на самоопределение, а также право на выбор суверенитета и международного правового статуса.
Заявление противоречит также Декларации о государственной независимости Арцаха, основанной на волеизъявлении народа в ходе Республиканского референдума 10 декабря 1991 года. Статус Арцаха уже определен волеизъявлением народа, затем несколько раз подтвержден Национальным собранием Республики Арцах. Последнее подтверждение было сразу после заявления Никола Пашиняна.
Более того, любое прочное и длительное решение для народа Арцаха должно быть приемлемым для всех вовлеченных в конфликт сторон. Союз армянских ассоциаций Швеции (UAAS) считает, что объявленное премьер-министром Армении решение не приведет к миру в Арцахе, поскольку оно неприемлемо для народа Республики Арцах. Напротив, в случае реализации предлагаемого варианта безопасность населения Арцаха ставится под угрозу и может привести к условиям, которые в 90-х годах, после развала Советского Союза, стали причиной межнационального конфликта.