Վտանգված է ամբողջ Արցախ աշխարհն ու Մայր Հայաստանը, մեր ժողովուրդն ու մեր պետականությունը․ Ազգը պիտի արթնանա․ Պարգև Սրբազան
02/06/2023 17:51
Ամերիկյան Գլենդել քաղաքի հայ համայնքի ներկայացուցիչները երեկ՝ հունիսի 1-ին, բողոքի ակցիա են արել՝  հաջակցություն Արցախի և ընդդեմ Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնելու  Նիկոլ Փաշինյանի դիրքորոշման։
Ակցիան սկսվել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի նախկին առաջնորդ Պարգև Սրբազանի աղոթքով, որից հետո նա միասնության, միաբանության, Արցախին սատար կանգնելու կոչ է ուղղել հավաքի մասնակիցներին ու բոլոր հայերին։
«Մենք ձեզ հետ հայտնվել ենք վճռական, օրհասական պահին, երբ վտանգված է ամբողջ Արցախ աշխարհն ու Մայր Հայաստանը, մեր ժողովուրդն ու մեր պետականությունը»,- ընդգծել  է Պարգև Սրբազանը՝ հավելելով՝  մարդասիրական աղետի մեջ գտնվող Արցախը հայաթափելու, ցեղասպանելու Ադրբեջանի ցանկությունն անիրականանալի թողնելու համար պետք է միաբանվել ու պայքարել․ այսօր գոյաբանական վտանգի տակ է ոչ միայն Արցախը, այլև Հայաստանը։
«Մենք պիտի սատար կանգնենք մեր պատմական, հայկական Արցախին։ Այսօր վտանգված է նաև Մայր Հայաստանը։ ՀՀ սահմանադրության պրեամբուլայի մեջ գրված է՝ արտաքին, ներքին քաղաքական պատճառներով ոչ ոք իրավունք չունի ճանաչել Արցախն Ադրբեջանի կազմից ներս։ Ով դա անում է, Հայոց հիմնական օրենքին հակառակ է գնում։ Դա անընդունելի է»,- շեշտել է Արցախի թեմի նախկին առաջնորդը։
Պարգև Սրբազանն  աններելի է համարել նաև հասարակության մեջ տիրող անտարբերությունը։
«Թմբիրից, անտարբերությունից պիտի արթնացնենք ամբողջ ազգը։ Այսօր պիտի բռունցքվենք, վաղն ուշ է լինելու։ Այսօր էլ է արդեն ուշ։ Ազգը պիտի արթնանա։ Ինքն իրեն պիտի տեր և պաշտպան կանգնի։ Ով որ պաշտպանվում է, ով որ պայքարում  է, նա՛ է հաջողություն ունենում․ պայքարողի՛ն են օգնում, օգնության հասնում։
Ոչ մեկից չնեղանանք՝ պրոարևմտյան, պրոարևելյան ուժեր․ ամեն պետություն իր շահն ունի։ Մենք բոլորս պիտի լինենք պրոհայկական, հայկական շահը պիտի հետապնդենք, մոռանանք արևելյան, արևմտյան կողմնորոշումները։ Պրոհայկական պիտի լինենք, և վերջ։
Եվ ժողովուրդը պիտի  ոտքի կանգնի, և պիտի միաբանվենք։ Սրա մեջ է մեր հաջողության գրավականը։
Մեր ժողովրդին արթնություն, միաբանություն, սեր և իմաստնություն»,- իր ելույթն ամփոփել է Պարգև Արբազանը։

Под угрозой находятся Арцах и Мать Армения, наш народ и государственность: нация должна пробудиться – Паргев Србазан
02/06/2023 19:00
Представители армянской общины Глендейла вчера, 1 июня, провели акцию протеста в поддержку Арцаха и против заявления премьер-министра Никола Пашиняна о включении Арцаха в состав Азербайджана.
Акция протеста началась с молитвы предводителя Арцахской епархии ААЦ архиепископа Паргева Србазана, после чего он обратился к участникам акции и всем армянам с призывом к единству и консолидации, поддержке Арцаха.
«Сегодня для всех нас решающий, судьбоносный момент, когда под угрозой находится весь Арцах и Мать Армения, наш народ и государственность», - подчеркнул архиепископ, отметив, что необходимо объединиться и бороться, чтобы не дать осуществиться желанию Азербайджана изгнать армян из Арцаха, осуществить новый геноцид.
По его словам, сегодня в опасности не только Арцах, но и Армения.
«Мы должны поддержать на исторический, армянский Арцах. Сегодня под угрозой также Мать Армения. В преамбуле Конституции Республики Армения написано: никто не имеет права признавать Арцах в составе Азербайджана по внешним, внутренним политическим причинам. Тот, кто делает это, идет против Основного закона Армении. Это недопустимо», - отметил бывший предводитель Арцахской еапархии.
Паргев Србазан посчитал непростительным также царящее в обществе безразличие.
«Мы должны пробудить всю нацию от дремоты, вывести из состояния безразличия. Сегодня мы должны объединиться, завтра уже будет поздно. Нация должна пробудиться. Должна стать хозяином своей судьбы и защитить сама себя. Успеха достигают только те, кто защищается, борется: помогают, приходят на помощь тем, кто борется.
Не обижайтесь ни на кого – прозападные, провосточные силы, каждое государство преследует свои интересы. Мы все должны быть проармянскими, должны преследовать армянский интерес, забыть о западной, восточной ориентации. Мы должны быть только проармянским. Народ должен подняться на ноги и объединиться. В этом залог нашего успеха.