Հայաստանում թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության ցուցանիշներն աննախադեպ են, իրավապահ համակարգն այսպիսի արդյունքներ երբևէ չի գրանցել. ՔԿ նախագահ
02/06/2023 16:09
«Տելեգրամ» ալիքներով շրջանառվող թմրանյութի ծավալը, ամենայն հավանականությամբ, աճել է, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։
«Ինչու եմ ասում՝ ամենայն հավանականությամբ, որովհետև մենք այս ոլորտում բացահայտելիության մեծ ցուցանիշներ ունենք, դրանից էլ ենթադրում ենք, որ ծավալը կարող է աճած լինել»,- նշեց նա։
ՔԿ նախագահի խոսքով՝ 2022 թվականի ընթացքում 9 քրեական վարույթ է եղել, որոնց շրջանակում հայտնաբերվել է թմրանյութի ապօրինի շրջանառությամբ տելեգրամյան 49 էջ։ Երեք նման էջ էլ հայտնաբերվել է «Darknet» համացանցային տիրույթում։
Այս գործով 52 մեղադրյալ է եղել, որոնցից 35-ը կալանավորվել է։ Թմրանյութի ապօրինի շրջանառության քանակը եղել է 2,5 միլիարդ դրամի։
«Անհամեմատ ավելի լավ են 2023 թվականի ցուցանիշները, ունենք նման 14 քրեական գործ, խոսքը վերաբերում է բացառապես տելեգրամյան ալիքների միջոցով շրջանառվող թմրանյութերի դեպքին, ունենք  հայտնաբերված 30 էջ, ունենք 23 մեղադրյալ, նախնական շրջանառությունը հասնում է շուրջ 3 միլիարդի»,- մանրամասնեց ՔԿ նախագահը։
Նա ասաց, թե այս ցուցանիշներն աննախադեպ են, իրավապահ համակարգն այսպիսի արդյունքներ երբևէ չի գրանցել թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության տիրույթում։
«Մեկ շատ մտահոգիչ հանգամանք կա․ «Տելեգրամ» հավելվածը չի համագործակցում իրավապահ մարմինների հետ, ու սա մեր աշխատանքի արդյունավետությունը շատ է դժվարացնում, դանդաղեցնում», - նշեց Քյարամյանը։

Аргишти Кярамян: Показатели незаконного оборота наркотиков в Армении – беспрецедентные
Объем распространения наркотиков через Telegram-каналы, по всей видимости, увеличился, заявил сегодня в парламенте председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян.
«Почему я говорю, по всей видимости, поскольку у нас в этой сфере большой показатель раскрываемости, поэтому предполагаю, что объем, возможно, увеличился», - отметил он.
По словам председателя СК, в течение 2022 года было возбуждено 9 уголовных производств, в рамках которых выявлены 49 Telegram-каналов, которые занимались незаконным распространением наркотиков. Три такие странице обнаружены в сегменте Интернета «Darknet».
В рамках этого дела обвинение предъявлено 52 лицам, 35 из них арестованы. Незаконный оборот наркотиков Нелегальный оборот составил в общем 2.5 млрд. драмов.
«Показатели 2023 года несравнимо лучше, у нас есть14 возбужденных дел, речь идет исключительно о случаях распространения наркотиков через Telegram-каналы, найдены 30 каналов, в качестве обвиняемых по этим делам проходят 23 человека, предварительный оборот достигает около 3 миллиардов», - уточнил Кярамян.
Он сказал, что это – беспрецедентный показатель, поскольку правоохранительные органы никогда раньше не фиксировали такие результаты в сфере незаконного оборота наркотиков.
«Есть одно тревожное обстоятельство, приложение Telegram не сотрудничает с правоохранительными органами и это очень осложняет эффективность нашей работы и замедляет ее», - отметил председатель СК.