«Ժողովուրդ». Գործադիրում վերջնական որոշում չկա Հռոմի ստատուտի մասով
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Միջազգային քրեական դատարանի հիմք հանդիսացող Հռոմի ստատուտը իսկական գլխացավանք է դարձել հայրենի իշխանությունների համար: ՔՊ-ականներն այդպես էլ չեն կողմնորոշվում՝ վավերացնեն կոնվենցիան՝ կնեղացնեն Ռուսաստանի Դաշնությանը, չվավերացնեն այն, կհիասթափեցնեն Արևմուտքին:
Հիշեցնենք, որ դեռևս մարտի 24-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը հայտարարեց, որ Միջազգային քրեական դատարանի հիմք հանդիսացող Հռոմի ստատուտը համապատասխանում է երկրի Սահմանադրությանը, և Հայաստանի կառավարությունը կարող է շարունակել համաձայնագրի վավերացման գործընթացը։
Խնդիրը հետևյալն է. Հռոմի ստատուտի կարգավորումների համաձայն` միջազգային քրեական դատարանով քրեական պատասխանատվության ենթարկված անձանց նկատմամբ չի կարող կիրառվել համաներում կամ ներում, իսկ Հաագայի դատարանի կողմից մարտի 17-ին ՌԴ նախագահին ձերբակալելու օրդեր էր իջեցվել:
Ստացվում է՝ Հռոմի ստատուտին միանալով՝ ՀՀ-ն պարտավորվում է կատարել նաև Հաագայի դատարանի այս որոշումը և Հայաստան մտնելուն պես ձերբակալել Պուտինին: ՍԴ-ում մարտի 24-ին վավերացվելուց հետո փաստաթուղթը հիմա կառավարությունում է. այն եռամսյա ժամկետում պետք է ուղարկվեր խորհրդարան՝ վերջնական հաստատման:
ՀՀ Սահմանադրության 116-րդ հոդվածի համաձայն՝ Ազգային ժողովն է վավերացնում միջազգային պայմանագրերը, այսինքն՝ առանց խորհրդարանի հաստատման Հռոմի ստատուտը չի կարող ուժի մեջ մտնել։ Փաստաթուղթը պետք է ԱԺ գար եռամսյա ժամկետում. երեք ամիսն անցել է, ԱԺ նիստերը մեկնարկում են հաջորդ շաբաթ, այսինքն՝ հաջորդ շաբաթ վերջնաժամկետն է, և պարզ կլինի՝ ինչ որոշում է կառավարությունը կայացրել Հռոմի ստատուտի վերաբերյալ:
Իրավաբան մասնագետները «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում պարզաբանեցին, որ գործադիրը կարող է և չուղարկել այն ԱԺ, ինչը կնշանակի, որ այս պահին պատեհ չի համարում փաստաթուղթը վավերականացնելը: Ընդգծենք, որ կառավարությունից ԱԺ ուղարկելու ժամկետը հաջորդ շաբաթ արդեն լրանում է, իսկ ՔՊ-ականները չգիտեն՝ ինչպես վարվել դրա հետ. մի մասը կարծում է, որ պետք է սառեցնել գործընթացը, չուղարկել ԱԺ, քանի որ կարծում են՝ առանց այն էլ այս գերլարված իրավիճակում պետք չէ լարել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, որը պաշտոնապես արդեն հայտարարել է, որ բացասական է գնահատում Հայաստանի՝ այդ փաստաթղթին միանալը:
ՔՊ-ականների մյուս մասն էլ կարծում է, որ դա կարող է միջազգային հարթակում օգնել Հայաստանին՝ ընդդեմ Ադրբեջանի, բայց՝ այն պարագայում, երբ անգամ ՄԻԵԴ-ի վճռին չենթարկվեց Ադրբեջանը, ու պարզ չէ, թե այս փաստաթուղթը ինչ կարող է տալ Հայաստանին և Արցախին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Փաշինյանն էլ իր թիմակիցների հետ զրույցում ակնարկել է, որ միառժամանակ սառեցնեն գործընթացը, որպեսզի անտեղի Ռուսաստանին չլարեն իրենց դեմ: Իշխանական մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ այս պահի դրությամբ գործադիրում վերջնական որոշում չկա Հռոմի ստատուտի մասով. չեն բառացում նաև, որ ԱԺ չհասնի այն»։

«Жоховурд»: В правительстве нет окончательного решения по Римскому статуту
Римский статут Международного уголовного суда стал настоящей головной болью для отечественных властей, пишет газета «Жоховурд».
В «Гражданском договоре» не могут сориентироваться: если ратифицируют конвенцию – обидят Российскую Федерацию, если не ратифицируют – разочаруют Запад.
Напомним, еще 24 марта Конституционный суд Армении заявил, что Римский статут, являющийся основой Международного уголовного суда, соответствует Конституции страны, и правительство Армении может продолжить процесс ратификации соглашения.
Проблема заключается в следующем: согласно регламенту Римского статута, в отношении лиц, привлеченных к уголовной ответственности Международным уголовным судом, не может быть применена амнистия или помилование, а Гаагским судом 17 марта был выдан ордер на арест президента РФ. Получается, что, присоединившись к Римскому статуту, Армения обязуется выполнить это решение Гаагского суда и арестовать Путина при въезде в Армению. После ратификации Римского статута в КС 24 марта документ находится в правительстве: он должен был быть отправлен в парламент в трехмесячный срок для окончательного утверждения.
Согласно статье 116 Конституции, международные договоры ратифицирует Национальное Собрание, то есть без утверждения парламента Римский статут не может вступить в силу. Документ должен был поступить в парламент в трехмесячный срок: прошло три месяца, заседания НС начинаются на следующей неделе, то есть крайний срок для принятия решения.
В беседе с изданием эксперты-юристы разъяснили, что правительство может и не направить документ в парламент, что будет означать, что на данный момент не считает целесообразным его ратификацию.
«В «Гражданском договоре» не знают, что делать: часть считает, что нужно заморозить процесс, не отправлять документ в НС, поскольку в этой и без того напряженной ситуации не нужно обострять отношения с Россией, которая уже заявила официально, что считает неприемлемым возможное присоединение Армении к Римскому статуту МУС.
Другая часть «Гражданского договора» думает, что это может помочь Армении на международной площадке против Азербайджана, однако если Азербайджан не выполнил даже решение ЕСПЧ, непонятно, что этот документ может дать Армении и Арцаху.
По нашим сведениям, Пашинян в беседе со своими соратниками намекнул, что лучше на время заморозить процесс ратификации документа, чтобы настраивать Россию против себя. Как передают наши источники, на данный момент в правительстве нет окончательного решения по Римскому статуту, не исключается, что документ не дойдет до парламента», - пишет газета.