«Գայանե Հակոբյանին կալանավորելու որոշումը կայացվել է շատ ավելի վերևում, քան դատարանն է»․ Պաշտպան
«Դատարանի որոշումը այնքան էլ անակնկալ չէր, առավոտից խաղ էր գնում՝ Վերաքնիչի որոշումից սկսած և, պարզ ասած, Գայանե Հակոբյանին կալանավորելու այս որոշումը կայացվել է շատ ավելի վերևում, քան դատարանն է»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Աշոտ Փաշինյանի «առևանգման» մեջ մեղադվող Գայանե Հակոբյանի պաշտպան Գեորգի Մելիքյանը՝ անդրադառնալով զոհված զինծառայողի մոր նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը փոխելու մասին դատարանի վերջին որոշմանը։
«Մեր բարձրացրած իրավական խնդիրը հենց այն է, որ վարչապետի կողմից առկա է ուղղակի ազդեցություն դատարանի վրա, և դա ապացուցվեց նաև այս դատաքննության ընթացքում»,- հավելեց պաշտպանը՝ ընդգծելով՝ դատարանի վրա Փաշինյանի ազդեցության ամենաակնհայտ փաստերը նրա իսկ հրապարակային հայտարարություններն են․ վերջինը մայիսի 22-ի ասուլիսի ժամանակ հնչեց․ Փաշինյանի խոսքում այս դեպքի վերաբերյալ գնահատողական մոտեցում էր առկա։
«Այսօրվա դրությամբ գործ ունենք մի մեղադրանքի հետ, որտեղ ուղղակի մասնակցություն ունի վարչապետը՝ որպես առաջին դեմք»,- ասաց Գեորգի Մելիքյանը։
Գայանե Հակոբյանի պաշտպանը նշեց նաև՝ դատաքննության հետագա ընթացքում իրենք կոնկրետ ապացույցներ էլ կներկայացնեն։
«Մենք կներկայացնենք պատշաճ ապացույցներ՝ հիմնավորող  նրա ազդեցությունը և, առհասարակ, ապացույցներ՝ այս գործի ընթացքում Փաշինյանի հնարավոր մասնակցության մասով»,- ասաց փաստաբանը։

Решение об аресте Гаяне Акопян принято высшей властью, а не в суде – адвокат
«Решение суда не было неожиданностью: с утра шла игра, начиная с решения Апелляционного суда, и откровенно говоря, это решение об аресте Гаяне Акопян принято высшей властью, а не в суде», - заявил в беседе с журналистами адвокат обвиняемой в «похищении» Ашота Пашиняна Гаяне Акопян – Георгий Меликян, касаясь последнего решения суда об изменении домашнего ареста на заключение под стражу.
«Поднятая нами правовая проблема именно в том, что со стороны премьер-министра оказывается прямое давление на суд, и это было подтверждено также в ходе этого судебного заседания», - сказал адвокат, подчеркнув, что самыми очевидными фактами давления Пашиняна на суд являются его же публичные заявления, в частности, последнее прозвучало ходе пресс-конференции 22 мая, в словах Пашиняна об этом инциденте содержался оценочный подход.
«На сегодняшний день мы имеем дело с обвинением, в котором напрямую участвует премьер-министр, в качестве первого лица», - сказал Григорий Меликян.
Адвокат Гаяне Акопян отметил также, что в ходе дальнейшего судебного разбирательства они представят конкретные доказательства.
«Мы представим надлежащие доказательства, обосновывающие это влияние, и вообще доказательства по части возможного участия Пашиняна в этом деле», - сказал адвокат.