Սահմանազատման վերաբերյալ կոնկրետ քարտեզի շուրջ վերջնական պայմանավորվածություն չկա. ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ԱԺ-ում հայտարարեց, թե սահմանազատման վերաբերյալ կոնկրետ քարտեզի շուրջ վերջնական պայմանավորվածություն չկա, բայց կա պարտավորություն և հանձնառություն այդ աշխատանքներն իրականացնել Ալմա-Աթայի հռչակագրին համահունչ։
«Անցած տարվա հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում սրա շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել։ Թե որ քարտեզով` պայմանավորվածություն չկա։
Սահմանազատման հիմք պետք է լինեն ոչ թե այնպիսի փաստաթղթեր և քարտեզներ, որոնք ձեռնտու են այս կամ այն կողմին, այլ նրանք, որոնք իրավական հիմքի առումով հնարավորինս ամենաանխոցելին են։ Եթե դա 1975 թվականի քարտեզն է, ուրեմն դա 1975 թվականի քարտեզն է, հակառակ պարագայում բոլոր կողմերն ունեն իրենց պատկերացումներն իրենց ձեռնտու քարտեզների մասին», - ասաց Միրզոյանը։
Անդրադառնալով անկլավների խնդրին՝ ԱԳ նախարարն ասաց, թե, իր կարծիքով, այդ հարցով պետք է զբաղվի հենց սահմանազատման հանձնաժողովը։

Окончательной договоренности о проведении делимитации на основе конкретной карты нет – Арарат Мирзоян
05/06/2023 13:12
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня в парламенте, что окончательной договоренности о проведении делимитации на основе конкретной карты пока нет, но есть обязательство и приверженность осуществить этот процесс в соответствии с Алматинской декларацией.
«6 октября прошлого года в Праге была достигнута договорённость вокруг этого. Но договоренности о том, по какой карте, нет.
Основой для делимитации должны служить не те документы и карты, которые выгодны той или иной стороне, а наиболее неуязвимые с юридической точки зрения. Если это карта 1975 года, значит, карта 1975 года, в противном случае у всех сторон есть свои представления о выгодных для них картах», - сказал Мирзоян.
Касаясь вопроса анклавов, глава МИД сказал, что, по его мнению, этим вопросом должна заниматься комиссия по делимитации.