Օվկիանոս չի առաջանալու Ռուսաստանի տեղում. այն մնալու է մեծ տերություն՝ համապատասխան պոտենցիալով. Իսկանդարյան (Տեսանյութ)
07/06/2023 12:52
Ռուս-ուկրաինական հակամարտության պայմաններում Հարավային Կովկասը Ռուսաստանի համար դարձել է ճանապարհ դեպի Եվրոպա։ Հարավային Կովկաս ասելով նախ պետք է ընկալել Ադրբեջան, Հայաստան։ Այն, ինչ մենք կարող ենք առաջարկել Ռուսաստանին, խիստ սահմանափակ է, Ադրբեջանի դեպքում անհամեմատ ավելի շատ են հնարավորությունները՝ պայմանավորված հատկապես աշխարհագրական դիրքով։ Այսպիսով՝ Ռուսաստանի համար Ադրբեջանի արժեքը խիստ բարձր է։ Որքան կշարունակվի ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը, որքան որ Ռուսաստանի համար Ադրբեջանը կշարունակի մնալ տարանցիկ երկիր, դեռ այդքան Արցախում, Հայաստանի շուրջ խնդիրները, անորոշությունները կպահպանվեն, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Կովկասի ինստիտուտի» տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Քաղաքագետի գնահատմամբ, Ռուսաստանի՝ տարածաշրջանից դուրս գալու հավանականությունը այս պահին մեծ չէ։
«Ռուսական կառավարիչների մեջ կան մարդիկ, որ կարծում են՝ ինչ ծավալի ներդրում էլ Ռուսաստանն անի Հարավային Կովկասում, Ադրբեջանն էլ, Հայաստանն էլ իրենցը չեն լինելու, հետևաբար ծախսվող ռեսուրսները, ջանքերը անիմաստ են, հարցն այն է, որ այդ մարդկանց ձայնն այնուամենայնիվ չի լսվում։ Ռուսաստանը կունենա ազդեցություն մեր տարածաշրջանում, եթե անգամ ինքն այդպիսի ցանկություն չունենա։ Օվկիանոս չի առաջանալու Ռուսաստանի տեղում, այն մնալու է մեծ տերություն՝ համապատասխան պոտենցիալով», - ասաց Իսկանդարյանը։
Նա ընդգծեց՝ այդուհանդերձ, տարածաշրջանում Ռուսաստանի ազդեցության նվազումն ակնհայտ է՝ պայմանավորված Թուրքիայի գործոնով.
«Մինչև 44-օրյա պատերազմը Թուրքիան տարածաշրջանում ուներ մշակութային, տնտեսական ներկայացվածություն, պատերազմից հետո Թուրքիան այստեղ է նաև ստրատեգիական առումով, և Ռուսաստանը ստիպված է հաշվի առնել Թուրքիայի գործոնը, հատկապես որ այդ երկիրը Ռուսաստանի համար խիստ կարևոր դեր ունի՝ ավելի կարևոր, քան Ադրբեջանը»։
Ալեքսանդր Իսկանդարյանի մեկնաբանմամբ, 44-օրյա պատերազմում Թուրքիայի՝ Ադրբեջանին լիարժեք աջակցությունն այն գործիքն էր, որով Թուրքիան մուտք գործեց տարածաշրջան։ Կարևոր է հասկանալ՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի քաղաքական գործիչները հարյուր տոկոսով նույնական չեն, բայց հարյուր տոկոսով նույնական են նրանց համոզմունքները Հայաստանի, Արցախի վերաբերյալ։
«Այն պահանջները, որ հիմա Թուրքիայից առաջադրում են Հայաստանին, դրանք ոչ այնքան թուրքական են, որքան ադրբեջանական։ Թուրքիայից Հայաստանին հորդորում են՝ արեք այն, ինչ ասում է Ալիևը, ձեզ համար ամեն ինչ լավ կլինի», - նշեց նա։

Океана вместо России не будет, Россия будет оставаться большой страной, с соответствующим потенциалом – Александр Искандарян (Видео)
07/06/2023 14:23
В условиях российско-украинского конфликта Южный Кавказ стал для России дорогой в Европу. Говоря Южный Кавказ, мы имеем в виду в основном Азербайджан, Армению. У Армении очень ограниченные возможности, в случае Азербайджана возможности несравнимо больше, что обусловлено его географическим положением. Таким образом, ценность Азербайджана для России останется. Сколько будет продолжаться российско-украинский конфликт, сколько Азербайджан продолжит оставаться для России транзитной страной, столько проблемы, неопределенность вокруг Арцаха и Армении  будут сохраняться, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
По оценке политолога, сейчас вероятность ухода России из региона небольшая.
«В российском руководстве есть люди, которые говорят, что сколько не вкладывай в Южный Кавказ денег, энергии, внимания все равно не получится, все равно ни Азербайджан, ни Армения не будут ″нашими″ до конца, такова ситуация. Но они не являются мейнстримом российской политической мысли, по крайней мере для руководящего класса. Российское влияние не может вообще исчезнуть в нашем регионе, это невозможно. России будет иметь свое влияние в нашем регионе, даже если Россия не будет этого хотеть. Океана вместо России не будет, Россия будет оставаться большой страной, с соответствующим потенциалом», - сказал Искандарян.
Он подчеркнул, что тем не менее, уменьшение влияния России в регионе очевидно, что обусловлено фактором Турции.
«До 44-дневной войны Турция имела в регионе культурную, экономическую представленность, после войны Турция вошла в регион также в стратегическом смысле, и русским приходится с ними считаться, поскольку Турции безумно важна для России, и важна больше, чем Азербайджан», - сказал политолог.
По мнению Александра Искандаряна, однозначная и безусловная поддержка Азербайджана Турцией – это тот инструмент, при помощи которого она входит в регион. Важно понять, что турецкая и азербайджанская политики не совпадают на сто процентов, но в том, что касается Армении, Арцаха, эти их политики едины.
«Те претензии, которые они выставляют перед Арменией, это не претензии Турции, это претензии Азербайджана. Они говорят: делайте то, что говорит Алиев, и все будет хорошо», - отметил он.