«Ինչ ունեմ ասելու՝ ասել եմ հանրային կերպով». Անահիտ Ավանեսյանին «Քովիդի գործով» չեն կանչել հարցաքննության
08/06/2023 11:55
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանին «Քովիդի գործով» չեն կանչել հարցաքննության։
«Հարցաքննությունն ինտերվյու չէ, որ ես որոշեմ տամ, չտամ, ինձ չեն հրավիրել», - կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Նախարարը պատրաստ է ներկայանալ ու բացատրություն տալ այդ գործով, բայց իր կամքով չի գնա ու խնդրի, որ իրեն հարցաքննեն։
«Չէ, ես մշտապես եղել եմ շատ թափանցիկ, պատասխանել եմ բազմաթիվ հարցերի, ինչ ունեմ ասելու՝ ասել եմ հանրային կերպով»,- նշեց Ավանեսյանը։
Հիշեցնենք՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում կատարված չարաշահումների գործով այդ ժամանակ նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Արսեն Թորոսյանին հարցաքննելու կարիք կա։
Հիշեցնենք՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ 2020-2022-ին Առողջապահության փոխնախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Գևորգ Սիմոնյանը, պատասխանատու լինելով պետական ֆինանսավորման բաշխման համար, քավոր-սանիկական կապ ունենալով «Մեդլայն» կլինիկայի տնօրենի հետ, բավարար վերահսկողություն չի իրականացրել, ինչի հետևանքով Բաբկեն Շահումյանը հափշտակել է շուրջ 120 միլիոն դրամ։
«Մեդլայն» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Բաբկեն Շահումյանն ու Գևորգ Սիմոնյանը կալանավորվել էին, իսկ «Թոքաբանության ազգային կենտրոնի» դեղակայուն բաժանմունքի վարիչ Լ. Ե.-ի նկատմամբ ընտրվել էր այլընտրանքային խափանման միջոց տնային կալանքը։ Կալանավորվել էին նաև մի շարք այլ անձիք։
Ապրիլի 27-ին Գևորգ Սիմոնյանն ազատ էր արձակվել։
Հիշեցնենք նաև, որ «Քովիդ»-ի ժամանակ արտակարգ դրություն սահմանվեց ՀՀ տարածքում. ՀՀ պարետ էր նշանակվել այն ժամանակ փոխվարչապետ, այժմ` Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Այդ ժամանակ Առողջապահության նախարար էր Արսեն Թորոսյանը։ Արսեն Թորոսյանը հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված գործողությունների վերաբերյալ հայտարարությամբ էր հանդես եկել՝ նշելով՝ իր համար տարօրինակ է, որ մինչ օրս ինքն ու Առողջապահության գործող նախարար Անահիտ Ավանեսյանը չեն հարցաքննվել։

«Все, что я хотела сказать, сказала публично»: Анаит Аванесян до сих пор не допрошена по «делу COVID»
08/06/2023 12:53
Министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян не вызывали на допрос по «делу COVID».
«Допрос – не интервью, чтобы я решала дать его или не дать, меня не приглашали», - заявила журналистам министр после заседания правительства.
Анаит Аванесян готова явится в орган следствия и дать объяснение по этому делу, но не собирается добровольно идти и просить, чтобы ее допросили.
«Нет, я всегда работала прозрачно, отвечала на многочисленные вопросы, все, что я хотела сказать, сказала публично», - отметила Аванесян.
Напомним, председатель Антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян заявил, что по делу о злоупотреблениях во время эпидемии коронавируса есть необходимость в допросе занимавшего в то время пост министра здравоохранения Арсена Торосяна.
Ранее Антикоррупционный комитет распространил сообщение о том, что занимавший в 2020-2022 гг. должность заместителя министра здравоохранения Геворк Симонян, отвечая за распределение финансовых средств, находясь в родственных связях с директором клиники «Медлайн», не исполнил возложенные на него обязанности по осуществлению контроля, в результате чего директор клиники Бабкен Шаумян присвоил около 120 млн. драмов.
Директор ООО «Медлайн клиник» Бабкен Шаумян арестован, а в отношении заведующей отделением лекарственно-устойчивого туберкулеза ГНКО «Национальный центр пульмонологии» Л.Е. избрана альтернативная мера пресечения в виде домашнего ареста.
27 апреля Геворк Симонян был освобожден.
Должность министра здравоохранения тогда занимал Арсен Торосян, ныне депутат парламента от фракции «Гражданский договор». Арсен Торосян выступил с заявлением по поводу действий, осуществленных в рамках возбужденного Антикоррупционным комитетом уголовного производства, отметив, что для него странно, до сих пор ни он, ни действующий министр здравоохранения Анаит Аванесян не допрошены.