ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի չճանաչման փաստը սահմանազատման գործընթացի չիրականացման հետ կապելու փորձը հիմնավոր չէ. ԱԽՔ
08/06/2023 15:58
Հունիսի 8-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների հերթական նիստի ընթացքում:
Խոսելով մեր տարածաշրջանում անվտանգային մարտահրավերների մասին՝ ԱԽ քարտուղարն իր ելույթում նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժ կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականությունը և փորձ է կատարում ձախողել նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունների կատարումը: Այս ամենով հանդերձ՝ Ադրբեջանը շարունակում է սրել իրավիճակը ոչ միայն հայ-ադրբեջանական սահմանին, այլև Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում։
Գրիգորյանը նաև նշել է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի չճանաչման փաստը և այն հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի չիրականացման հետ կապելու փորձը հիմնավոր չէ:
Քարտուղար Գրիգորյանը կոչ է արել գործընկերներին հստակ և հասցեական գնահատական տալ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում ապրող 120 հազար հայերը չենթարկվեն էթնիկ զտումների։ Այս համատեքստում Հայաստանի համար առաջնահերթություն է մնում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը։

Азербайджан пытается провалить выполнение достигнутых ранее договоренностей – Армен Григорян
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 8 июня выступил на заседании Комитет секретарей советов безопасности (СБ) Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
Говоря о вызовах безопасности в регионе, секретарь Совета безопасности отметил в своем выступлении, что Азербайджан продолжает политику применения силы или угрозы силой и пытается провалить выполнение достигнутых ранее договоренностей. Вместе с тем, Азербайджан продолжает нагнетать обстановку не только на армяно-азербайджанской границе, но и в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре.
Григорян также отметил, непризнание факта азербайджанской агрессии против суверенной территории Республики Армения и попытки увязывать это с непроведением процесса делимитации армяно-азербайджанской границы – необоснованно.
Секретарь Совбеза Григорян призвал коллег дать четкую и адресную оценку создавшейся в Нагорном Карабахе ситуации и предпринять эффективные шаги, чтобы проживающие в Нагорном Карабахе 120 тысяч армян не подверглись этническим чисткам. В этом контексте создание международного механизма обеспечения прав и безопасности населения Нагорного Карабаха остается для Армении приоритетом.